'Oyalamayın, Kamp Armen'i Ermeni halkına iade edin'

'Oyalamayın, Kamp Armen'i Ermeni halkına iade edin'

45'inci gününe giren Kamp Armen direnişiyle ilgili 2 haftadır hiçbir gelişme yaşanmadığını belirten Nor Zartonk üyeleri, 'Oyalamayın, Kamp Armen'i Ermeni halkına iade edin' dedi.

Nor Zartonk üyeleri, 45'inci gününe giren Kamp Armen direnişine ilişkin Cezayir Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. "Oyalamaya son! Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin" pankartının asıldığı toplantıda Ermenice konuşan Nor Zartonk üyesi Sayat Tekin, 45'inci gününe giren direniş sürecini ve yaşanan gelişmeleri anlattı. Ardından konuşan Diren Cevahir Şen ise Kamp Armen'in tapu sorununun çözülmesi için yürütülen müzakere sürecinin şeffaf bir şekilde yürütülmediğini dile getirerek, basında yer verilen ve resmi dayanağı olmayan bilgilerle kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini söyledi.

'TAPU NEDEN DEVREDİLMİYOR?'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Sorunun çözümü için talimat verdim" açıklamasını hatırlatan Şen, Davutoğlu'ya, "Birçok acıya, hak gaspına maruz bırakılmış Ermeni halkına, kampın asıl sahibi olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfına tapu devri ısrarla neden gerçekleştirilmemektedir?" diye sordu.

26 HAZİRAN'DA YÜRÜYÜŞ YAPILACAK
AKP Milletvekili Markar Eseyan, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı'ya seslenen Şen, sorunu çözeceklerini beyan etmelerine rağmen, Kamp Armen'in iadesinin neden halen yapılmadığını sordu. 26 Haziran'da Taksim Tünel'den Galatasaray Lisesi önüne yapacakları yürüyüşün duyurusunu yapan Şen, Kamp Armen gerçek sahibine, Ermeni halkına iade edilene kadar direnişin süreceğinin alını çizdi.

'İKİ HAFTADIR HİÇ BİR GELİŞME YOK'
Açıklamanın ardından konuşan Nor Zartonk üyesi Alexis Kalk, mağduriyeti yaratanın ve çözecek olanın devlet olduğunu vurgulayarak, "Asıl çözüm devletin kampı özür dileyerek Ermeni halkına devretmesidir. Ama bir şahsın hayırseverliğine yoruluyor. Ancak gelinen noktada o yöntem de tıkandı. İki haftadır hiçbir gelişme yok" diye konuştu. (DİHA)

www.evrensel.net