Artvinli, Ali Cengiz oyununa karşı ayakta

Artvinli, Ali Cengiz oyununa karşı ayakta

Cengiz Holding, Artvin'de altın madeni için yeniden harekete geçti, 20 yıldır süren altın madeni karşıtı mücadele canlandı.

Özer AKDEMİR
İzmir

Artvin kent merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Kafkasör Yaylası, Cerattepe ve Genya dağında altın madeni girişimi yeniden hortladı. Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding, iptal edilen maden için yeni Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. 20 yılı aşkın bir zamandır yörede altın madenine geçit vermeyen Artvinliler son girişimi de püskürtmekte kararlı.

CENGİZ YENİDEN HAMLE YAPTI
Kanadalı Cominco şirketi tarafından 20 yıl önce başlatılan Cerattepe’de altın madeni işletme girişimi halkın kararlı tepkisi ve yargı kararları sonucu sondaj aşamasından öte gidememişti. Maden karşıtı direnişi aşamayan Teck Cominco şirketi 2009 yılında bölgedeki faaliyetlerine son verdiğini açıklamıştı. AKP hükümeti kente su sağlayan Cerattepe’de, Kafkasör Yaylasına 8 kilometre uzaklıkta, tamamı ormanlık bir alan olan bölgede altın madeni işletilmesi için 2012 yılında yeni bir ihaleye çıktı. Altın madenine karşı verilen hukuk mücadelesinin önde gelen isimlerinden Av. Bedrettin Kalın'ın ifadesine göre “adrese teslim” yapılan bu ihalede maden ruhsatı Cengiz Holdinge verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bakır-altın madeni için ÇED olumlu raporu vermesinin ardından, tekrar bir hukuki ve fiili mücadele sürecine giren Artvinliler, özellikle Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bu ÇED kararına karşı dava açtı. Rize İdare Mahkemesi geçtiğimiz ocak ayında 283 yurttaş tarafından açılan davada önce ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurmuş, ardından da iptal etmişti. Artvinliler tarafından kent merkezinde horonlarla kutlanan bu gelişmeye rağmen, şirketin maden işletmeye dönük hamleleri devam etti.

ŞİRKETİN YENİ ÇED OYUNU
Yerel Mahkeme kararının Danıştay aşaması devam ederken, Cengiz Holding, eski ÇED raporunu revize ettikleri iddiası ile yeni bir ÇED süreci başlattı. Av. Bedrettin Kalın, 2007/7 sayılı genelgeye göre ÇED süreci mahkeme kararıyla iptal edilen projelerin “buradaki eksiklikleri giderdik” diyerek yeni bir ÇED Raporu hazırlayabildiğine dikkat çekerek, “Üstelik bu yeni ÇED Raporunu doğrudan bakanlığa sundukları için halkın katılımı toplantısı gibi bazı süreçlerden de muaf oluyorlar. Tamamen şirketlerin önünü açmaya yönelik bir uygulama bu. Bir aylık itiraz süremiz var. 1500 sayfalık bir ÇED raporu hazırlamışlar. Okuması bile 1 ay sürer. Biz bu yeni rapora da itirazımızı yapacağız. Yeşil Artvin Derneği olarak mücadelemize devam ediyoruz” diye konuştu.
Bölgeye gittiğimizde görüştüğümüz Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Göksel Öztürk, geçtiğimiz yıl maden alanında yapılan bilirkişi keşfi sırasında 3000 kişinin bölgede zincir oluşturduğunu belirterek, “Bilirkişi raporu da çok olumlu çıktı bizim açımızdan. Rapor açıkça ya Artvin ya maden diyordu” dedi. Geçtiğimiz yıl Cerattepe’deki altın-bakır madeni ile ilgili bir rapor hazırlayan TMMOB da, ÇED Raporunun önemli eksiklikler ve belirsizlikler içerdiğini açıklamıştı.

NOYAN ÖZKAN ONUR ÖDÜLÜNÜ ALDILAR
ANKARA’da geçtiğimiz hafta yapılan Türkiye Barolar Birliği 3. Çevre ve Kent Hukuku Kurultayında 2 yıl önce yaşamını yitiren Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülüne yirmi yıldır mücadele veren Yeşil Artvin Derneğinin layık görülmüştü.

www.evrensel.net