16 yaşındaki Kol'un annesi: Küçük savaşçım uğurlar olsun sana

16 yaşındaki Kol'un annesi: Küçük savaşçım uğurlar olsun sana

'Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi' operasyonları kapsamında çıkan çatışmada yaşamını yitiren YPG'li İsmail Hakkı Kol, Silopi'de binlerce kişinin katılımı ile son yolculuğuna uğurlandı. Anne Zuzan Kol'un tabutu öperek, 'Küçük savaşçım uğurlar olsun sana' sözleri cenaze töreninde duygulu anlar yaşattı.

Rojava'da IŞİD'e yönelik başlatılan "Komutan Robar Qamişlo Hamlesi" operasyonları kapsamında Til Ebyad'a bağlı Siluk kasabasında 14 Haziran'da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPG savaşçısı 16 yaşındaki İsmail Hakkı Kol (Robin Argeş) ile 11 YPG/YPJ savaşçısının cenazesi, dün Dêrik'te düzenlenen törenin ardından aileleri ve MEYA-DER yöneticileri tarafından teslim alınarak, otopsi yapılmak üzere Şırnak'ın Silopi ilçesine getirilmişti.

Silopi İlçe Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından Kol'un cenazesi ailesi tarafından teslim alındı. Hastane önünde bekleyen binlerce kişi tarafından hastane morgundan alınan YPG'li Kol'un tabutu gençler tarafından "Şehit namirin" sloganı eşliğinde cenaze arabasına taşındı. Ardından YPG'li Kol'un cenazesi, Cudi Mahallesi'nde bulunan Şehitlik Camii'ne getirildi.

Kol'un cenazesi, daha sonra babası ve arkadaşları tarafından omuzlara alınarak Kobanê Mahallesi'nde bulunan mezarlığa doğru yürüyüşe geçildi. KCK, YPG ve YPJ bayrakları, PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz ve Kol'un dev posterlerinin taşındığı yürüyüşte, sık sık "Şehit namirin", "Ey şehid xwina te li erdê namîne" ve "Biji berxwedana YPG" sloganları atıldı. Sloganlar eşliğinde mezarlığa getirilen Kol için tören düzenlendi. "Ey reqip" marşı eşliğinde yapılan saygı duruşunun ardından konuşan MEYA-DER Cizre Eş Başkanı Kasım Yiğit, başta ailesi olmak üzere tüm Kürt halkına başsağlığında bulundu. Ardından konuşan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, YPG'li Kol ve yoldaşlarının sadece Kürt halkını değil bütün insanlık onurunu korumak için mücadele ettiğini ifade ederek, "Gençlerimizin yaşları küçük olabilir ama yürekleri çok büyüktür. Şehit Robin küçük yaşına rağmen insanlık düşmanı DAİŞ çetelerine karşı insanlık onurunu korumak için bedenini siper etmiştir" dedi.

BABA KOL: MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRME SÖZÜ VERİYORUZ
Daha sonra konuşan İsmail Hakkı Kol'un babası Sait Kol ise tüm Kürt halkına başsağlığında bulunarak, şunları aktardı: "Şehit Robin doğduğunda ona PKK'nin öncü kadrolarından Haki Karer'in ismini verdim. Babam ise İbrahim Peygamberin oğlu olan İsmail ismini koydu. İki kutsal insanın isimlerini taşıyan Şehit İsmail Hakkı, genç yaşında kutsal topraklarımız için kutsal canını feda etti. Bizler de onun bu kutsal topraklar için verdiği mücadelesini devam ettirme sözü veriyoruz" dedi.
Yapılan konuşmaların ardından tabutun başına geçen Kol'un annesi Zuzan Kol'un tabutu öperek, "Küçük savaşçım uğurlar olsun sana" demesi duygulu anlar yaşattı. Ardından Kol'un cenazesi, binlerce kişi tarafından okunan dualar ve atılan sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

Yurttaşlar daha sonra Kol için Zagros Mahallesin'de kurulan taziye çadırına geçti. (DİHA)

www.evrensel.net