Çukurca'da, sınırda 'güvenlik yolu' nu protesto eden halka  jandarma saldırdı

Çukurca'da, sınırda 'güvenlik yolu' nu protesto eden halka jandarma saldırdı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde sınıra 'güvenlik yolu' yapılmasını protesto ederek barikat kuran halka jandarma tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Üç kişinin yaralandığı olaylar üzerine bölgeye giden HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, "Halkımız burada güvenlik yolu istemiyor. Bu karakollar bölgeye zarar verecek" dedi. 

Çukurca ilçesine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Gündeş köyüne bağlı Ormanlı Mezrası ile Kuzey Irak sınır hattında 20 kilometrelik güvenlik yolu inşaatı engellemek isteyen halk sabah saatlerinde gelerek eylem yaptı. Kitle güvenlik yolu inşaatının başladığı noktada Hakkari- Şırnak karayolunda TIR'la barikat kurup, saat 09.00'dan itibaren ulaşıma kapattı. Yurttaşlar sınır hattına yol yapımının durdurulmasını, güvenlik önlemlerinin kaldırılmasını istedi. 
Bunun üzerine jandarma tazyikli su ve gaz bombasıyla protesto eylemi yapan yurttaşlara saldırdı. Saldırı sırasında, eylem yapan grupta bulunanlardan 21 yaşındaki Seyvan, 26 yaşındaki Hazım ve 28 yaşındaki Eşref Ölmez çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralılar, Çukurca Devlet Hastanesi'ne götürülüp tedaviye alındı. 

HDP MİLLETVEKİLİ KÖYE GELDİ

Jandarmanın saldırısı üzerine buradan uzaklaşan kitle,  yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Ormanlı köyüne gitti. HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ve Ormanlı köyüne gelerek, köy girişinde askerlerle tartıştı ve köye girmemelerini istedi. Akdoğan, yol inşaatının durdurulmasını ve askerlerin çekilmesini istedi. Bunun kabul edilmemesi üzerine Nihat Akdoğan, Hakkari Valisi Yakup Canbolat'ı telefonla arayarak, askerlerin köyün içine kadar gelip müdahalede bulunduklarını söyledi. Yapılan görüşmelerin ardından askerler tabura döndü.

Milletvekili Nihat Akdoğan, olayları yatıştırmak için geldiğini, ancak görüşmek için gittiği tabura alınmadığını söyledi. Akdoğan, şöyle dedi: "Bizler buraya bu halkı sakinleştirmeye geldik. Askeri yetkililerle görüşmek için tabura gittik. Ancak ben Hakkari'de yüzde 87.3 bir oy alan HDP'nin bir milletvekili olarak içeri alınmadım. Eğer yapılan bu karakollara bir milletvekili içeri alınmıyorsa bu karakolların burada işi nedir? Halkımız burada güvenlik yolunun yapılmasını istemiyor. Bu karakollar bölgeye zarar verecek. Bunun çözüm sürecine bir faydası olmaz. Bu güvenlik yolundan bir an önce vazgeçilmeli. Bunun yerine okullar yapılmalı. Artık bizler burada savaş çıksın istemiyoruz, barış istiyoruz."  HDP'li Milletvekili Akdoğan ve yanındakiler, görüşmeleri sürdüreceklerini söyledi. (HAKKARİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER HakkariÇukurca