‘Erdoğan, Arap Kürt savaşını kışkırtıyor’

‘Erdoğan, Arap Kürt savaşını kışkırtıyor’

Şimdiye kadar IŞİD’le komşu olmaktan rahatsız olmayan AKP’nin PYD ve YPG’yle komşu olunca rahatsız olmaya başladığına dikkat çeken Gazeteci Celal Başlangıç, “Gire Spî’nin (Til Ebyad) Kobanê’yle birleşmesi Erdoğan’ın sahte barışçıl yaklaşımlarını da boşa çıkartacak bir gelişmedir” dedi. Til Ebyad’ın düşmesinin IŞİD tehdidini önemli ölçüde bertaraf edilmesi anlamına geldiğini söyleyen Gazeteci Fehim Taştekin ise Tayyip Erdoğan’ın Til Ebyad’a ilişkin tutumunun bir Kürt-Arap savaşını kışkırtma gayreti olduğunu söyledi. 

IŞİD TEHDİDİ ÖNEMLİ ORANDA BERTARAF EDİLDİ

YPG ve YPJ ile Burkan el Fırat güçlerinin Til Ebyad’ı IŞİD’den almasını değerlendiren Gazeteci Fehim Taştekin, Til Ebyad’ın düşmesinin IŞİD tehdidini önemli ölçüde bertaraf edilmesi anlamına geldiğini söyledi. “Til Ebyad, Kobanê ile Cizîrê’nin arasına girmiş ve hem Doğu’yu hem de Batı’yı tehdit eden, IŞİD’in Rakka’dan aldığı güçle sürekli saldırılar düzenleyebildiği bir yerdi. Bu tehlike ortadan kalkmış oldu. Buna ilaveten orada bir coğrafi devamlılığı bozan bir durum da söz konusuydu. Til Ebyad, 2012’de Kürtlerden arındırılmıştı. YPG, Kürtlerin tekrar o bölgeye gelmesiyle Rojava’nın inşa edilmesi açısından önemli bir kazanım elde etti” diye konuştu. IŞİD’in ahtapot gibi sürekli yayıldığını ve birçok yerden YPG’yi sıkıştırdığını, bu yüzden de IŞİD tehdidinin bitmediğini söyleyen Taştekin, Rakka’nın IŞİD’i beslediği ana damar olduğu sürece tehlikelerin henüz bitmediğini ancak Rojava’nın bir diğer kantonu Afrin’e IŞİD’in girmesinin zor olduğunu ve YPG’nin orayı koruyabileceğini dile getirdi.

ERDOĞAN SAVAŞ KIŞKIRTICILIĞI YAPIYOR

Til Ebyad’ın düşmesinin Türkiye’deki yansımalarını da değerlendiren Taştekin, AKP’nin ‘Kobanê düştü düşecek’ lafıyla Kürt seçmenleri kaybettiğini belirterek, “AKP kendi içerisinde bunun çok ciddi bir hata olduğunu tartışıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan için hâlâ hiçbir şey değişmiş değil. Değişmediği için de Til Ebyad’la ilgili çok manipülatif bir tepki verdi. Erdoğan, henüz operasyon başlamadan, Til Ebyad düşmeden, YPG ve Burkan el Fırat güçleri Siluk’a girmeden ‘Türkmenler ve Araplar açısından orada bir etnik temizlik yapılıyor ve yerlerine Kürtler yerleştiriliyor’ dedi. Bu, Kobanê’den daha da tehlikeli bir şey. Kobanê’de ‘düştü düşecek’ derken Kürtleri rencide etti ama ‘Türkmen ve Araplara etnik temizlik yapılıyor’ diyerek Arap-Kürt savaşını kışkırtıyor. Cumhurbaşkanı makamında oturan birisi bu kışkırtmayı yapabilir mi? Bu Türkiye ve AKP’ye kaybettirir” dedi. 

Erdoğan’ın Tıl Ebyad’ın düşmesine yönelik tavrını HDP’nin yakaladığı başarıya bağlayan Taştekin, “Erdoğan’ın 3-5 milliyetçi oy için bunu yaptığını sanmıyorum. Burada başka bir refleks var. Erdoğan bir yerde takıldı ve o takıntıyla bu siyaseti güdüyor. Önce Kobanê’den başladı ve daha sonra HDP’nin seçimlere parti olarak girmeye başlaması Erdoğan’ın sinirlerini bozdu. Ve kaybının en önemli nedeni olarak da HDP’yi görüyor. Bütün planlarının, başkanlık hayallerinin HDP tarafından tıkandığını düşünüyor ve düşmanlık yapıyor. Bu düşmanca yaklaşımını da Til Ebyad ve başka bölgelerde sürdürmeye çalışıyor” şeklinde konuştu. 

CELAL BAŞLANGIÇ: ARTIK KÜRTLERİN SURİYE'DEKİ VARLIKLARI İNKAR EDİLEMEYECEK

Gazeteci Celal Başlangıç ise Kobanê ve ardından Til Ebyad’ın birleşmesiyle çok geniş bir hareket alanı sağlandığını belirtti. Başlangıç, “Geriye Afrin’le Kobanê’nin birleşmesi kaldı. Bu 3 kanton birleştiği anda Türkiye sınırından Suriye tarafından 780 kilometreye yakın bir sınır boyu Kürtlere komşu bir Türkiye olacak. Bununla birlikte artık Kürtler'in Suriye’de varlıkları inkar edilemeyecek bir biçimde kendilerine yeni bir hayat alanı, yeni bir sistem alanı açmış olacaklar. Aslında bunu Kobanê, Afrin ve Cizîrê’de gördük ama bir bütünsellik içerisinde Ortadoğu’ya yeni bir hayat tarzı, farklı etnik, mezhepsel kökenleri, farklı inanışları, yeni bir hayat tarzı örme şansı elde edilecek” dedi. 

KÜRTLER ETNİK AYRIMCILIĞA UĞRADI, ERDOĞAN SUSTU

HDP’nin de seçimlerde kazandığı başarının Kobanê direnişinin büyük bir kırılma yarattığını gösterdiğini belirten Başlangıç, “Şimdi de AKP’nin Girê Spî ve Kobanê’nin birleşmesindeki tavrı ortada. Bu zamana kadar IŞİD’le komşu olmaktan rahatsız olmayan Türkiye, Kürtlerle PYD ve YPG’yle komşu olunca rahatsız olmaya başladı. Hatta bu rahatsızlıklarını Türkmenlerin, Arapların etnik ayrımcılığa uğradığını söyleyerek yüksek sesle dile getiriyor. Halbuki 3-4 sene öncesine kadar o bölgede etnik ayrımcılığa uğrayan yerlerinden yurtlarından sökülüp atılan Kürtlerdi. Ama bunları görmediler, görmezlikten geldiler. Gre Spi’nin Kobanê’yle birleşmesi aynı zamanda Türkiye’deki egemen anlayışın ve Tayyip Erdoğan’ın sahte barışçıl yaklaşımlarını da boşa çıkartacak bir gelişme” dedi. (İstanbul/DİHA)

www.evrensel.net