İlk beş ayda bütçeden temsil ve ağırlama için 52 milyon lira harcanmış

İlk beş ayda bütçeden temsil ve ağırlama için 52 milyon lira harcanmış

Mayıs ayı bütçe rakamlarının açıklanması ile ilk 5 ayda devletin ‘temsil ve ağırlama’ faslından 51 milyon 740 bin lira harcama yaptığı ortaya çıktı. Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker, 2014’ün aynı döneminde ‘temsil ve ağırlama’ harcamalarının 30 milyon 567 bin lira olduğunu yazdı. Harcama artış tutarının yüzde 70 olduğuna işaret etti.

Çiğdem Toker’in ‘Çiçek parası’ başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle başlıyor: “Hep örtülü ödenek harcamalarını aktaracak değiliz ya. Bugün de bütçe kalemlerinde gayet açık görünmesine karşın, büyük harcamaların yanında gözden ırak kalmış bir kaleme bakalım:Temsil ve ağırlama giderleri.”

Mayıs ayı bütçe rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, bu yılın ilk beş ayında, devletin, “temsil ve ağırlama” faslından yaptığı harcama toplamını öğrendiğimize dikkat çeken Toker bu rakamın 51 milyon 740 bin TL olduğuna dikkat çekti.

Bu rakamı bütçe büyüklüğüyle kıyaslayıp küçük gören, “İtibardan tasarruf olmaz” diye düşünenlerin çıkabileceğini ifade eden Toker, “Biz bu rakamı daha anlaşılır kılmak üzere, karşılaştırma yaparak sürdürelim. Karşılaştırmanın anlamlı olması için bir önceki yılın aynı dönemine bakalım” diyerek yazısını şöyle sürdürdü: 2014 yılının ocak-mayıs döneminde temsil ve ağırlama için yapılan harcama tutarı 30 milyon 567 bin TL.” 

Artış tutarı 21 milyon TL. Ama bundan da önemli olan artış oranı: Yaklaşık yüzde 70.
ki, bütçedeki diğer giderler kıyaslandığında, yüzde 70’lik artış gösteren kalem sayısı çok değil. (Bunlardan bir diğeri bando malzemeleri harcamasındaki artış. Geçen yıl ocak-mayıs döneminde bando malzemesi için 219 bin TL harcanırken, bu kalemde yılın aynı dönemindeki harcama 346 bin TL’ye yükselmiş.)

CUMHURBAŞKANI MI ARTIRDI?

Toker, cenaze ve kutlamalarda gönderilen çiçekle başlayıp “bahşiş”e kadar giden geniş bir harcama alanını kapsadığını söylediği ‘temsil ve ağırlama’ kaleminde yabancı konuklara verilen yemek ve hediyeler, taşıma giderleri, diplomat eşlerinin davetleri, sancak devir teslim, ulusal gün törenleri, yurt dışından davet edilen sanatçı ve toplulukların konser ve konaklama ücretlerine kadar pek çok harcamanın yer aldığını vurguladı. 
Ardından, ‘Yine mayısa dikkat’ dediği yazısında Toker şu ifadelere yer verdi: “Ocak-mayıs toplamı olan 51.7 milyon TL, aylara göre incelenirse, hızlı bir artış trendi olduğu görülüyor:

Ocak, 2 milyon 157 bin; şubat, 7 milyon 491 bin; mart, 9 milyon 384 bin; nisan, 14 milyon 494 bin; mayıs, 18 milyon 214 bin TL.

Ve yine, seçim yarışının kıyasıya sürdüğü mayıs ayına dikkat.

Mayıstaki 18.2 milyon TL’lik çiçek, hediye, yemek harcaması, 9.6 milyon TL olan 2014 yılının mayıs ayını ikiye katlıyor çünkü.

Mayıstaki bu yüksek artışı, yine bütçe rehberinde yer alan “Makamın gerekli gördüğü temsil, ağırlama, hediye, tören giderleri, kısa süreli kongre, konferans ve seminer giderleri” bölümüne bakarak yorumlamakta bir sakınca yok.

“Makamın gerekli gördüğü” dediğiniz yerde akan sular durur. Hele ki diyelim, söz konusu olan, Cumhurbaşkanının “temsil ve ağırlama” giderleriyse.

Temsil ve ağırlama giderlerinde bir yıl içinde ortaya çıkan, yüzde 70’lik artışta hiçbir israf, suistimal olmadığını varsaysak bile, bu kez görünen tablonun enflasyon açısından iç açıcı olmadığı söylenebilir.” (İSTANBUL)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Haziran 2015 12:28
www.evrensel.net