12 YPG/YPJ ve 1 YJA-STAR savaşçısının cenazesi Silopi'ye getirildi

12 YPG/YPJ ve 1 YJA-STAR savaşçısının cenazesi Silopi'ye getirildi

IŞİD ile farklı tarihlerde yaşanan çatışmalarda yaşamlarını yitiren 12 YPG/YPJ savaşçıları ve YJA-Star gerillası Yağmur Tekdal (Sarya Amara) Silopi'ye getirildi. 

Habur Sınır Kapısı'nda yapılan işlemlerin ardından YJA-Star ve YPG/YPJ savaşçılarının cenazeleri ön otopsi yapılmak üzere Silopi'ye doğru yola çıkarıldı. Habur Sınır Kapısı'nda aralarında HDP Şırnak Milletvekilleri Aycan İrmez, Faysal Sarıyıldız, bölge belediye eşbaşkanları, DBP ve HDP il teşkilatının yanı sıra binlerce kişi tarafından "Şehit namirin" sloganları eşliğinde karşılandı. Yapılan karşılamanın ardından yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde Silopi'ye doğru hareket eden cenaze konvoyu Başverimli ve Avaşin Mahallesi'nde binlerce kişi tarafından zafer işaretleri ve sloganlar eşliğinde karşılandı. Cenaze konvoyunun geçişi sırasında tarihi İpekyolu çift yönlü trafiğe kapanırken, yollara çıkan esnaflar, evlerin dam ve balkonlarına çıkan yurttaşlar tarafından zafer işaretleri ile selamlandı. 

Yapılan karşılama ardından Silopi İlçe Devlet Hastanesi'ne getirilen YJA-Star ve YPG/YPJ savaşçılarının cenazeleri, YPJ savaşçılarının tabutlarını kadınlar tarafından omuzlarda taşınarak, ön otopsi yapılmak üzere hastane morguna taşındı. Hastane önünde binlerce kişinin bekleyişi devam ediyor. 
Yapılacak ön otopsi işlemlerinin ardından YPG/YPJ savaşçısı Coko'nun Mardin'de, Durgun, Say, Turgay ve Tekdal'ın Diyarbakır'da, Akgül ve Harmancı'nın Hakkari'de, Taşkan ve Polat'ın Siirt'te, Doğmuş'un Batman'da, Ulubay'ın Bitlis'te, Albayrak'ın Kars'ta, Kol'un cenazeleri Şırnak'ın Silopi ilçesinde gönderilecek. (DİHA)

 

www.evrensel.net