Başar Sabuncu, ustasının sahnesinden uğurlanacak

Başar Sabuncu, ustasının sahnesinden uğurlanacak

Tiyatro-sinema yönetmeni, senarist, çevirmen ve sahne tasarımcısı Başar Sabuncu, 73 yaşında hayatını kaybetti.

Şener Şen’in başrolünü oynadığı ‘Çıplak Vatandaş’, ‘Zengin Mutfağı’, ‘Asılacak Kadın’ gibi önemli filmlerin yönetmeni Başar Sabuncu 73 yaşında hayata veda etti. Sabuncu’nun cenazesi yarın 10.30’da İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği’nin (İŞTİSAN) Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra  Edirnekapı Mezarlığına defnedilecek.
Türkiye edebiyatının önemli isimlerinden Sevgi Soysal’ın eski eşi ve Şubat 2007’de 59 yaşındayken hayatını kaybeden Anayasa Hukuku Profesörü Yavuz Sabuncu’nun da ağabeyi olan Sabuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Şehir Tiyatrolarının özerkliğini zedelediğini söyleyerek 2004’te kurumdan ayrılmıştı.
Oyuncular Sendikası, Twitter’dan bir başsağlığı mesajı yayımlayarak, “Türk tiyatro ve sinemasının usta yönetmen, yazar ve senaristi Başar Sabuncu’yu kaybettik. Başımız sağ olsun” dedi.

BAŞAR SABUNCU KİMDİR?
Başar Sabuncu, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. 1961’de Saint Joseph Lisesini bitirdi. İlk oyunu Kargalar, 1962’de Devlet Tiyatrosunca sahnelendiğinde, 19 yaşındaydı. 1964-1969 yılları arasında TRT Ankara Radyosu tiyatro bölümünde görev aldı; aralarında İlyada, Don Kişot, Goriot Baba gibi başyapıtların da bulunduğu 18 yapıtı radyo için oyunlaştırdı; 100’ü aşkın radyo oyun dizisini yönetti.
12 Mart 1971 darbesinden sonra, bir süre yurt dışında yaşamayı yeğledi. Muhsin Ertuğrul’un çağrısı üzerine, 1974’de yönetmen olarak İstanbul Şehir Tiyatroları’na katıldı. Çok uzun bir ayrılıktan sonra Nâzım Hikmet’i yeniden Şehir Tiyatrosu seyircileri ile buluşturdu.
12 Eylül 1980 darbesini izleyen günlerde, 1402 sayılı yasa uyarınca kurumdaki görevine son verilmesinin ardından, Berlin’de, Schaubühne Tiyatrosunda ‘İşgal’ oyununu yönetti.
’82’de “Aydınlar Dilekçesi” kapsamında, askeri mahkemede yargılandı.
1985’den başlayarak kendi senaryolarından, aralarında ‘Çıplak Vatandaş’ (1985), ‘Asılacak Kadın’ (1986), ‘Zengin Mutfağı’ (1988) ve ‘Yolcu’nun (1994) da olduğu altı film çekti.
Racine, Marivaux, Brecht, Genet, Kovaçeviç’in kimi oyunlarını Türkçeye çevirdi.
Çok sayıda uluslararası şenlikte Türkiye sinemasını temsil etti. 1988’de Londra’da British Film Institute; 1991’de Paris’te Fransız Sinematek’i; 1992’de Montpellier Festivali tarafından, adına tüm filmlerinin gösterildiği saygı haftaları düzenlendi.

BAŞAR SABUNCU’NUN ARDINDAN...
Sinan Tuzcu: Başar Sabuncu yeri dolmayacak, çok Kıymetli insandı...huzur içinde uyusun.
Ahmet Hakan: İyi yönetmen, iyi tiyatrocu Başar Sabuncu'yu kaybettik. rahmet diliyorum.
Rasim Öztekin: Türk tiyatro ve sineması bir saygınlığı daha yitirdi.Sevgili Başar Sabuncu bıraktıkların yoluna ışık tutsun. Nurlar için de uyu.
Fırat Tanış: Sevgili #BaşarSabuncu abim. Tutkun ve aklınla bende kalacaksın.
Levent Üzümcü: İŞTİSAN'ın kurucularından yönetmen Başar Sabuncu ağabeyimizi kaybettik. Huzur içinde yat Başar Abi.
Genco Erkal: Gerçek bir sanatçıydı #BaşarSabuncu sinemada, tiyatroda, yazar, oyuncu, yönetmen, çevirmen, uyarlayan, senarist..Dört dörtlük komple sanatçı.
Özgür Mumcu: Başar Sabuncu vefat etmiş. Anısına "Zengin Mutfağı"nı izlemeli.
Çiğdem Erken: Çok değerli büyüğümüz, usta rejisör Başar Sabuncu Abimizi kaybettik. Türk Tiyatrosunun başı sağolsun..
Gulriz Sururi: Başar Sabuncu aramızdan ayrılmış...Tiyatromuz  bir değerini daha kaybetti..Üzgünüm..
Semih Gümüş: Başar Sabuncu, çok değerli bir kültür ve sanat insanıydı. Kaybettik...
Naim Dilmener: Başar Sabuncu abimiz de gitmiş. İyiler gitmese olmaz miydi?
Cem Davran: Ne oluyor yahu. Başar abi mi?.... #BaşarSabuncu Nur içinde yatsın.
"Bir at'a krallığım" o zaman. Çocukluğum da ikramiyesi!
Mahir İpek: Güle güle Başar Sabuncu
Ragıp Yavuz: #BaşarSabuncu... Güle güle sevgili usta... Saygıyla...
Ümit Ünal: Bu ölüme çok üzüldüm: Başar Sabuncu.
Uğur Vardan: 'Zengin Mutfağı' öksüz kalmış... Üretken ve vicdanlı bir sanatçıyı kaybetmişiz... Güle güle Başar Sabuncu...
Orhan Alkaya: Dehasıyla ufkumuzu büyüten Başar Sabuncu'yu kaybettik. Canım Başar, sevgili Usta! (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Haziran 2015 12:10
www.evrensel.net