Yunanistan'da kritik toplantı öncesi hükümete destek eylemi

Yunanistan'da kritik toplantı öncesi hükümete destek eylemi

Yunanistan ile Troyka olarak adlandırılan Uluslararası Para Fonu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki görüşmelerde henüz uzlaşmaya varılmazken, gözler bugün Lüksemburg'da yapılacak Avro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısına çevrildi.

Sputniknews'ün haberine göre yüklü borcuna karşın kasası boş olan Yunanistan, temerrüde düşmemek için Brüksel'den 7,2 milyar avro'luk kurtarma paketinin 1.6 milyar avro'luk dilimini ay sonuna kadar serbest bırakmasını istiyor. AB'nin uzlaşmacı davranmaması halinde Avro Bölgesi'nden çıkabileceği uyarısı yapan Yunanistan'dan, ‘Grexit' ihtimalini güçlendiren yeni bir sinyal daha geldi.

Yunanistan Merkez Bankası'nın son raporunda, "Müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması, Yunanistan'ı önce iflasa, ardından da Avro Bölgesi'nden ve büyük ihtimalle AB'den çıkış yoluna itecek" değerlendirmesine yer verildi.

Raporda, taraflar arasında anlaşmaya varılmasının ekonomiye yönelik doğrudan risklerin önlenmesi, belirsizliğin azaltılması ve ülke için sürdürülebilir kalkınma imkanının sağlanması açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

25 KENTTE DESTEK EYLEMİ

Öte yandan kritik toplantı öncesi Yunanistan'ın başkenti Atina'da hükümete destek gösterisi düzenlendi. Akşam saatlerinde Sintagma Meydanı'nda toplanan binlerce Yunanlı ellerinde Syriza ve Yunan bayraklarıyla hükümet lehinde slogan attı.

Gösteriye İçişleri ve Yeniden Yapılandırma Bakanı Nikos Voutsis, Meclis başkanı Zoi Konstandopulu ve milletvekilleri katıldı. Aynı gösteri Atina dışında Selanik olmak üzere ülkenin 25 farklı şehrinde gerçekleşti.

Öte yandan, yarın akşam ise aynı saatlerde karşıt grupların hükümet karşıtı bir gösteri yapması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Haziran 2015 00:44
www.evrensel.net