Yetişkinler için  boyama kitaplarına  alışmadan

Yetişkinler için boyama kitaplarına alışmadan

Sennur SEZER

Şu anda en çok satan kitapların ne tür kitaplar olduğunu biliyor musunuz? Bu soru bana sorulsa Buket Uzuner’in Toprak’ı diyebilirdim. Üçüncü baskısı 75 bine ulaşmış. Ama bu kitaba onun Türk Mitolojisi dörtlüsünün  ilk kitabı Su’yu bile eklesem yanıt doğru olmazmış. Çünkü bütün dünyada en çok satan kitaplar  “yetişkinler için boyama kitapları”ymış.

Bu bilgiyle sarsılmadığımı söylemek yanlış olur. Tam da “Aman çocuklarınızı boyama kitaplarına, bilgisayarların boyama, çizim programlarına alıştırmayın, özgür bıraksın yaratıcılığını” biçiminde yazı yazmaya hazırlanıyordum. Bilirsiniz pek çok uzman boyama kitaplarının yanlışlığını söylerler. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boğa, “Çocuklardan yetişkin mantığına göre çizilmiş içi boş resimleri boyayarak doldurmalarının istenmesi sanat eğitiminde çok hatalı bir yöntemdir. Resim boyama, çocukların serbest düşünme ve ifade etme, görselleştirme yetilerini engeller, yaratıcılığını öldürür, ket vurur. Onun için bu tür resimleri çocuklara vermek ve boyamalarını istemek yanlıştır. Resim boyama çocukların kendilerini serbest ifade etme imkanlarını kısıtlamış oluyor. Dil nasıl bir anlatım aracı ise sanat da bir anlatım aracıdır” demişti.

Prof. Ali Boğa ve aynı düşünceyi savunan bilim adamları bu konuda  ısrar edince basmak için yazarların kitabı yerine çizerlerin kitaplarını seçenler de çocuk boyama kitapları yerine  yetişkinler için boyama kitapları yayınına başlamış olmalılar. Aldıkları ticari sonuç (İki yılda yaklaşık bir buçuk milyon satış) hiç fena değil.

Bugünlerde  ilanlarıyla  nasılsa karşılaşacaksınız ama bu tür kitaplarda “Sanat terapisiyle rahatla” notu da kesinlikle yer alıyordur. Şu anda bir bölümü Türkiye’ye de gelen  bu tür kitapların gözde çizerleri Millie Marotta, Johanna Basford,  Richard Merritt.

Kitapların bir özelliği,(Çok satmaları da buna bağlanıyor)  “elle çizilmiş” olmaları. Bilgisayar çiziminin ruhsuzluğundan uzaklar! Bir kutu boya ile bu tür kitaplardan birinin başına çöken yetişkin, hem kitap okuyup yorulmayacak,  yaşadığı düzen için soru sormayacak ve dinlenecek . Hem de renk renk boyadığı sayfalarda sanat yeteneğini geliştirdiğini sanacak. Üstelik kuş kanadının tüyünün altında bir çiçek keşfedecek. Sanat yeteneğini geliştirdiğini, hayal gücünü kullandığını sanması da ayrı bir fayda!  

Bu arabesk figürler yakında İslam görsellerinin yer aldığı kompozisyonlar durumuna gelir. İslam Sanatı Figürleri  falan diye boyamaya başlarsınız. İyisi mi bu kitaplardan birini alsanız bile (Çin ve Japon basımcıları da girdi pazara) Nikolay Vasilyeviç Gogol’ün Bir Delinin Hatıra Defteri (Çev.Belkıs Korkmaz, Evrensel Basım Yayın) elinizin altında olsun. Yararlı olur.

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Haziran 2015 15:54
www.evrensel.net