Danıştay: Din kültürü değil din eğitimi veriliyor

Danıştay: Din kültürü değil din eğitimi veriliyor

Danıştay 8. Dairesi, Antalya’da bir ailenin, çocuğunun Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için açtığı davada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına atıfta bulunarak, dersin adı her ne kadar ‘din kültürü ve ahlak bilgisi’ olsa da içeriğiyle ‘din eğitimi’ olduğuna hükmetti.

Antalya’da 2008 yılında Fatmagül Özpınar İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi S.E.D’nin ailesi, çocuklarının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için Muratpaşa Kaymakamlığına başvurdu. Kaymakamlığın başvuruyu reddetmesiyle ailenin 7. yılına giren hukuk mücadelesi başladı.

Danıştay 8. Dairesi, dersin adı her ne kadar ‘din kültürü ve ahlak bilgisi’ olsa da içeriğiyle ‘din eğitimi’ olduğuna hükmetti. Kararda, “Okulda zorunlu olarak okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersini ailenin dini ve felsefi inançlarına ya da inançsızlıklarına uygun olmadığını belirten davacıların herhangi bir din mensubu ya da ateist olduğuna bakılmaksızın bu içeriğiyle zorunlu tutulmasında hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Anadolu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Zeynel Can da, kararın Alevilerin zorunlu din dersine karşı yıllardır sürdürdüğü mücadele açısından umut verici olduğunu söyledi. (Antalya/DHA)

www.evrensel.net