YPG'nin zaferinin ardından siviller Til Ebyad'a dönüyor

YPG'nin zaferinin ardından siviller Til Ebyad'a dönüyor

Hasan AKBAŞ
Akçakale

 
IŞİD'in işgal ederek uzun bir süredir konuşlandığı Til Ebyad’da YPG'nin ilan ettiği zaferin ardından yüzlerce sivil yurtlarına dönüş yapmaya başladı. Hâlâ sınır kapısının kapalı olduğu Akçakale'de Til Ebyadlılar tali yollardan geçiriliyor. Büyük bir sevinç yaşayan yüzlerce kişi, "artık topraklarımızda IŞİD zulmü olmayacak. Çok mutluyuz. YPG'ye tşekkür ediyoruz" diyerek sevinçle topraklarına giriş yaptı.
 
Akçakale Sınır Kapısı'nın PYD'yi tanımamak adına çift taraflı olarak kapatılması sonucu savaş kaygısıyla yurtlarından Türkiye'ye dönen yüzlerce Til Ebyadlı YPG'nin zafer ilan etmesinin hemen ertesinde toplu olarak dönüşler başlattı. Şimdiye kadar 500'e yakın sivil kente giriş yaparken, tanıdıklarına ulaşıp dönmeleri çağrısında bulunuyor. 

Akçakale'nin kendileri açısından daha riskli olduğunu kaydeden Mehmet El-Xelef isimli Til Ebyadlı, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bir an önce Til Ebyad'a geçmek için sabırsızlandıklarını kaydeden Xelef, "IŞiD zulmünden çok çektik. YPG'nin burayı temizlemesinden sonra uzun süredir ilk defa kendimizi özgür hissediyoruz" diye konuştu. 

Kedkan aşireti olarak toplu geçiş yaptıklarını kaydeden Xelef, IŞİD'in kendilerine yönelik zulmünün uzun süre etkisini atmak istediklerini belirtti. Xelef,  "Yaşamın bize eziyet etmişlerdi.  Sigara içene örneğin yüz kırbaç cezası veriliyordu. Kadınların giyimine dahi karışılıyordu. Siyahın dışında giyinmelerine izin verilmiyordu. Sırf kırmızı renkte giydiği için  çok kadın cezalandırıldı. Kadınlar evlerinden dahi çıkamıyordu. Şimdi bu kadar anlatabiliyorum. Sınırda IŞİD'li çok, fazla konuşmayayım" diyerek anlattı. 

Sınırda geçişler devam ediyor ancak, resmi olarak kapılar kapalı olarak tutuluyor. Bu durum Türkiye'nin YPG'yi tanımamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Salih Müslim: Türkiye Kürt fobisinden kurtulmalı

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Haziran 2015 00:21
www.evrensel.net