Siyasilerden Demirel mesajları

Siyasilerden Demirel mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Davutoğlu,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve Tansu Çiller, Süleyman Demirel’in vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı.

ERDOĞAN: AZİZ MİLLETİMİZ TARAFINDAN GELECEKTE DE YAD EDİLECEKTİR

Erdoğan mesajında Demirel için “Üstlendiği görevler, gerçekleştirdiği hizmetler ve siyasetteki rolü ile aziz milletimiz tarafından gelecekte de yad edilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkan Erdoğan’ın kısa mesajı şu şekilde: “Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Türk siyasi tarihinde derin izler bırakan, ülkemizin kalkınma sürecinde katkıları bulunan Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı olarak siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Süleyman Demirel, üstlendiği görevler, gerçekleştirdiği hizmetler ve siyasetteki rolü ile aziz milletimiz tarafından gelecekte de yad edilecektir. Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Sayın Demirel’e rahmet diliyor; ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı temenni ediyorum.”

DAVUTOĞLU: HEP HATIRLANACAK SİYASET ADAMIYDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hayatını kaybeden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Twitter adresi üzerinden taziye mesajı yayınladı. Davutoğlu, Demirel için “Kendine özgü üslubu ve uzun siyasi yaşamında ülkemize verdiği hizmetlerle hep hatırlanacak bir siyaset adamıydı.” ifadelerini kullandı.

Henüz Başbakanlık kanalı üzerinden bir açıklama yapmayan Davutoğlu’nun Twitter’dan yaptığı açıklama şu şekilde: “Türk siyasi tarihinde çok derin izler bırakmış 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'in vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendine özgü üslubu ve uzun siyasi yaşamında ülkemize verdiği hizmetlerle hep hatırlanacak bir siyaset adamıydı. Sevenlerine, yakınlarına ve milletimize taziyelerimi iletiyorum.”

ULUSAL YAS İLAN EDİLECEK
Davutoğlu, Demirel'in vefatı nedeniyle bugünden itibaren ulusal yas ilan edildiğini açıklayarak "Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla da devlet protokolü anlamında cumhurbaşkanlarımıza yapılan bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir bugünden itibaren. Aile ile de istişare ettik. İnşallah cenaze namazı da mübarek Ramazan'da çok güzel, manevi bir ortamın olduğu atmosferde cuma günü Kocatepe Camii'nden cenaze namazı eda edilecektir" dedi.

KILIÇDAROĞLU: YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR DEVLET ADAMI İDİ
    
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. 

Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle: “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in vefatından derin üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Türk siyasi hayatımızın çok önemli ve değerli bir üyesini kaybettik. Türkiye siyasetinin 40 yılı aşkın bir dönemine damgasını vurmuş, kendine has üslubu, hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği ile yeri doldurulamayacak bir devlet adamı idi. Ülkemizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.”

BULDAN: YARGILANMADAN GİTTİĞİ İÇİN ÜZGÜNÜM

Mazbatasını almak için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Süleyman Demirel’in vefatıyla ilgili soruları cevapladı. Buldan, “Benim eşim faili meçhul bir cinayette katledildi, öldürüldü. Ve o dönem hazırlanan listede, onlar açısından öldürülmesi gereken bir liste hazırlanmıştı ve bu listenin başında benim eşim vardı. Listeyi Sayın Süleyman Demirel’in hazırladığı duyumunu almıştık. Özellikle Savaş Buldan’ın listenin başında olması gerektiğini ifade etmişti ve eşim öldürüldü. Bugün hesap vermeden gittiği için gerçekten üzgünüm. Süleyman Demirel, bir dönemin karanlık insanıydı aslında. Yargılanması, sorgulanması gerekiyordu. Cezalandırılması gerekiyordu ama hesap vermeden gittiği için, vefat ettiği için gerçekten üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

CEMİL ÇİÇEK: ÖNEMLİ BİR KAYIP OLDUĞUNA DA HİÇ ŞÜPHE YOK

Demirel'in Güniz Sokak'ta bulunan evini ziyaret ettikten sonra basın açıklaması yapan Çiçek, "Hepimizin başı sağ olsun. Cumhuriyet ve demokrasimizle yaşıt bir hayat hikayesi var merhum cumhurbaşkanımızın. Hepimizin hayatında olan bir insan. Türkiye'nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip oldu." dedi.

Demirel'in zorlu yıllarda cumhurbaşkanı, başbakan olarak muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar yüklendiğini belirten Çiçek, şöyle devam etti: "Yakın siyasi tarihimizin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi bakımında merhum cumhurbaşkanımızın süreç içerisindeki yaptıklarının yapamadıklarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Hepimizin bu hayattan alması gereken dersler var. Önemli bir kayıp olduğuna da hiç şüphe yok. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Sevdiği eşiyle buluşacak belki, tek teselli yönü burası. Allah rahmet eylesin. En son hastanede görüştük. Telefonla da bazen konuşuyorduk."

TANSU ÇİLLER: SİYASİ TARİHİMİZDE İZ BIRAKMIŞ ÖNEMLİ BİR SİYASET DUAYENİDİR
    
Eski Başbakan Tansu Çiller, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajında Demirel ile nasıl tanıştıklarını ve siyasete nasıl girdiğini anlatan Çiller, “Milletimiz, dava arkadaşları ve sevenleri tarafından unutulmayacaktır. Allah'tan kendisine rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah taksiratını affetsin. Mekanı cennet olsun. Milletimizin başı sağolsun.” temennisinde bulundu.

Tansu Çiller’in mesajı şu şekilde: “Millete hizmeti her şeyin üstünde tutmuş, ülkemize büyük eserler kazandırmış, siyasi tarihimizde iz bırakmış önemli bir siyaset duayenidir. Ayrıca Kıratın millete hizmet yolunda kendisiyle uzun yıllar birlikte çalıştık, çok anılarımız oldu. Tanışıklığımız siyasetin yasaklı olduğu dönemde Tuzla’daki evine daveti ile başladı. Konuşmalarımızda demokrasi aşığı yanını, bu yöndeki heyecanını gördüm. Siyasete atılmam yönündeki çağrısına olumlu cevap vermemde, demokrasiye olan bağlılığı en önemli etken olmuştur. Daha sonra Doğru Yol Partisi'nin zor şartlarda kuruluşunun ardından, o zamanki parti genel merkez binasının zemin katında Mahzen olarak da anılan toplantı odasında demokrasi yolunda birlikte önemli çalışmalarımız oldu. Demokrasi ve Türkiye sevdasıyla mahzenden çıkıp, 6 kez gittiği makama 7. kez geldi ve son noktada demokrasi meşalesi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı oldu. Milletimiz, dava arkadaşları ve sevenleri tarafından unutulmayacaktır. Allah'tan kendisine rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Allah taksiratını affetsin. Mekanı cennet olsun. Milletimizin başı sağolsun.” (ANKARA)

Demirel'in ölümü sosyal medyanın bir numaralı gündemi oldu

Anter: Babamın katilleri Çiller, Demirel, Ağar ve Erkan'dır

Kimler geldi kimler geçti?

Bana bir yolsuzluk türküsü söyle

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Haziran 2015 13:31
www.evrensel.net
ETİKETLER Süleyman Demirel