Finlandiya'da atlar 20 bin evi ısıtacak

Finlandiya'da atlar 20 bin evi ısıtacak

Finlandiya'da, on yıl içinde kömür kullanımına son vermeyi amaçlayan hükümet at gübresini talaşla karıştırarak yapılan bir biyolojik yakıttan enerji üretmeye hazırlanıyor.

Finlandiya 19 Nisan'daki genel seçimlerden sonra işbaşına gelen koalisyon hükümeti at gübresinden enerji üretmeye hazırlanıyor. Hükümet programında  yenilenebilir enerji kaynağı olarak büyük ölçüde at gübresinden yararlanılması öngörülüyor.  Finlandiya'nın ulusal yayın kurumu YLE'nin haberine göre, bunun için daha şimdiden at gübresini talaşla karıştırılarak yapılan bir biyolojik yakıtın denemelerine başlandı. Bu karışım yakılarak elde edilen enerjinin fosil yakıt kullanımını azaltması, zamanla da yok etmesi hedefleniyor.

BİR EVE ÜÇ AT
BBC’nin haberine göre, yakıt denemelerini yapan Fortnum grubu, üç atın bir yılda çıkardığı atıkla bir evin yıllık enerji ihtiyacını karşılamanın mümkün olduğunu bildirdi. Finlandiya'da yaklaşık 77 bin at olduğu dikkate alınırsa, 20 binden fazla ev tamamen at gübresiyle ısıtılabilecek. Finlandiya hükümeti gelecek on yıl içinde kömür kullanımına son vermeyi ve ithal edilen enerji miktarını yarıya indirmeyi amaçlıyor. At gübresinin enerji üretiminde kullanılması, hayvan sahiplerinin bu dışkılardan kurtulma sorununu da çözecek. Zira Finlandiya'da su yollarına sızması ihtimali olan tarlalarda at gübresi kullanılması yasak. At gübresinin organik atık olarak gömülmesi de 2016 yılından itibaren yasak olacak. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Haziran 2015 12:03
www.evrensel.net