Mesele emek ve ekmek

Mesele emek ve ekmek

Fevzi KIRŞAN
İZENERJİ İşçisi/İzmir

Uzun yıllar hayatımızın en verimli dönemlerinde geçimimizi idame etmek için zor şartlara rağmen çalıştık. 

Bu zaman zarfında meslek hastalıkları, tamiri mümkün olmayan izler bıraktı kimimizde ve biz bunları evimizden getirmedik ne olduysa ekmeğimiz için oldu.

Zor ya da kolay bu günlere hep beraber omuz omuza yılmadan yürüdük! Ve karşımızda yeniden, daha önce yaptığımız kadar zor bir toplu iş sözleşmesi süreci var.

Eğer her zaman yaptığımızın aynısını yaparsak kazancımız her zaman aynı olur, daha fazlası değil! İZENERJİ emekçisinin aynı şeyi elde etmekten ziyade artık yaşamını daha refah bir düzeye getirmek için, emeğinin gerçek hakkını alma zamanı çoktan gelmiştir. 

Emekçi bu dar boğazda ailesi ve geleceği için çırpınmaktadır. Alın terinin en üst düzeyde yaşanıp alınan karşılığın en alt düzeyde reva görüldüğü yine İZENERJİ işçisidir.

Var olan işin bir terazinin dengede duran iki kefesinden farksız durumda olmamasına rağmen ne sebeptendir ki bu terazinin bir kefesi altın tastan su içerken diğer kefesi tenekeden içmektedir. Eşit işe eşit ücret feryadının açılımı da bizce budur.

İZENERJİ işçisi artık uçurumun kenarına gelmiştir. Ya bu uçurumdan geçmişteki gibi düşüp yara bere içinde sefalet şartlarında yaşayacak ya da onurlu emek ve ekmek meselesinde KANATLANIP UÇACAKTIR...

www.evrensel.net