‘İş ekmek özgürlük’  diyerek yola çıktık

‘İş ekmek özgürlük’ diyerek yola çıktık

SeraPool işçileri
İstanbul

Sevgili işçi kardeşlerimiz!

Bizler SeraPool bünyesinde gecesini gündüzüne katarak,evine çocuklarına bir lokma helal EKMEK götürebilmek için EMEK harcayan fakat bu emeklerin karşılığını alamayan işçileriz...

12 Haziran 2015 tarihinde sendikaya üye olduğu için çocuğuyla tehdit edilen ve hakaretlerle işten atılan arkadaşımız için üretimi durdurarak fabrika önünde direnişe başlamış bulunmaktayız. 
Şimdi yıllarca fabrikanın çıkarları uğruna eşini ve çocuğunu ihmal ederek açlık sınırının altında ağır şartlarda çalışan işçiler olarak şunları istiyoruz:

* Maaşlarının iyileştirilmesi.

* Sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışmak.

* Bizlere yapılan baskılara son verilmesi.

* Haksız yere kesilen istirahat ücretlerinin geri ödenmesi. 

* Engelli arkadaşlarımızın vardiyalı çalışmadan hafta sonu tatillerinden faydalanmaları ve yine engelli arkadaşlarımızın maaşlarını işverenin kesmesinin engellenmesi.

* Ramazan aylarında eksik ödenen ücretlerimizin iadesi...

Bunun gibi daha birçok haksızlığa son vermek için “İş ekmek özgürlük” sloganlarıyla yola çıktık.
Çıktığımız bu yolda siz işçi kardeşlerimizin de bizlerle el ele, omuz omuza yürümeniz dileğiyle...
İnsanca çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz.


SeraPool: Bu bizim hikayemiz 

Levent GÖKÇEK
Eğitim Emekçisi/İstanbul

SeraPool fabrikası Pendik’te havuz kaplama malzemeleri üreten ve 57 ülkeye ihracat yapan bir fabrika. 1 metrekare havuz kaplama malzemesinin 900-1000 lira civarında olması işçilerin açlık sınırının altında aldığı ücretle kıyaslandığında mevcut artı değer sömürüsü gözler önüne seriliyor.

Kısa bir bilgilendirmeden sonra SeraPool işçilerinin tüm kararlılığı ve inatçılığı ile devam ettirdiği direnişinden izlenimlerimi aktarmak istiyorum. Aslında bu hikaye Türkiye işçilerine ve emekçilerine yabancı değil senin, benim, bizim ortak hikayemiz. Cam Keramik-İş Sendikasında örgütlenme faaliyetleri sebebiyle bir işçinin patronun tehditleriyle işten atılması SeraPool işçileri için bardağı taşıran son damla olmuş. Tabii bu sadece patlama anı yoksa sendikal örgütlenmenin altında haklı nedenler yatıyor: Uzun çalışma saatleri, düşük ücretler, baskıcı bir çalışma ortamı, işçiye en ufak bir değer verilmemesi... Örneğin; 22 senelik işçinin 1200 lira ücret alması işçinin canına tak ettiği nokta. Hayatını, gecesini, gündüzünü patrona veren bir işçi açlık sınırının altında bir ücret alıyor sömürünün katmerlisi gerçekten. Bu bizim hikayemiz, bu Türkiye işçi sınıfının hikayesi.

‘KADINA DEĞER BU KADARMIŞ MEĞER’

SeraPool işçisinin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de ağır çalışma koşulları sonucu ortaya çıkan bel-boyun fıtığı gibi meslek hastalıklarının yaşanması. Özellikle kadın işçilerin erkekler ile aynı ağır şartlarda çalışıp daha düşük ücret alması gözlenen durumların başında geliyor. Doktorun bir kadın işçiye felç kalma ihtimalinin olduğunu söylemesi bu durumun ispatı niteliğinde. Kadın işçilerin direniş sırasında attığı “Kadına değer bu kadarmış meğer” sloganı her şeyin özeti aslında.

Sendikalaşma mücadelesi sırasında dikkati çeken nokta işçinin işçiyi örgütlemesi oluyor. Burada kadın işçilerin hakkını sonuna kadar vermek gerekiyor direnişin öncüsü konumundalar. Kadın işçiler örgütlenme konusunda oldukça yetenekliler bu durum direnişe ayrı bir enerji katıyor. SeraPool işçilerinin bir önemli avantajı da aile desteğini arkalarında hissetmeleri. Dikkatlerden kaçmaması gereken bir diğer husus eş-dost ve akrabanın çoğunun sendikalı yerlerde çalışıyor olmaları ve sendikal bilince sahip oldukları için de direnişteki işçilere omuz vermekten kaçınmıyorlar. Aynı zamanda fabrikada daha önce çalışan eski işçilerde haberi alır almaz koşa koşa direnişe geliyor arkadaşlarını yalnız bırakmayıp sınıf dayanışmasının dersini veriyorlar.

İşçiler arasında gözlemlediğim bir diğer önemli nokta ise ülkede yükselen işçi hareketinden etkilenmeleri. Sık sık Bursa’daki metal işçilerine gönderme yapıyorlar. Özellikle sendikal bürokrasi karşısında fiili-mücadeleci-meşru sendika rolünü üstlenen Renault işçileri SeraPool işçisine esin kaynağı oluyor. Bu saatten sonra ülkemizin dört bir yanında bu tip işçi direnişleri artarak yaşanacaktır güzel günler bizleri bekliyor.

Bugünkü işçi mücadelesine ışık tutan şanlı 15-16 Haziran Direnişine selam olsun..

www.evrensel.net