Berkin Elvan, vurulduğu yerde ve mezarı başında anıldı

Berkin Elvan, vurulduğu yerde ve mezarı başında anıldı

Gezi direnişi sırasında evinden ekmek almak için fırına gittiği sırada polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurulan ve hastanede 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan, vurulduğu günün 2. yıl dönümünde vurulduğu yerde ve Feriköy’deki mezarı başında anıldı.

Gezi direnişi sırasında evinden ekmek almak için fırına gittiği sırada polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurulan ve hastanede 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan, vurulduğu günün 2. yıl dönümünde vurulduğu yerde ve Feriköy’deki mezarı başında anıldı. Mezarlıkta gözyaşlarına boğulan anne Gülsüm Elvan, “Oğlum arkadaşların karne aldı. Senin karnen nerede yavrum?” diye sordu.

Okmeydanı Mithatpaşa Caddesi üzerinde Berkin’in vurulduğu yerde bir araya gelen vatandaşlar yüzlerine Berkin Elvan’ın maskesini takarak yere serdikleri gazete kağıtlarının üzerine ekmek ve karanfiller bıraktı. Okmeydanı duvarlarına ‘Berkin Elvan: Katilim nerede?’ yazılı afişler asıldı.

BERKİN EKMEĞİNİ HÂLÂ ALAMADI

Berkin’in vurulduğu yerde sokağa karanfiller atan Elvan ailesinden Gülsüm Elvan, “Söyleyecek söz mü kaldı? Oğlum Tayyip Erdoğan’ın vicdanından çıkmıyor biliyorum. Berkin’im onun sonunu getirdi” dedi. “2 yıl önce Berkin burada ekmek almaya çıkmıştı. Hâlâ ekmeğini alamadı. Bu ülkede ekmek almak suç, kartopu oynamak suç. Tek isteğimiz adalet. 14 yaşındaki çocuğu terörist ilan edenin peşindeyim” dedi. Elvan ailesinin avukatı Oya Arslan da iki yıldır davanın açılamadığına dikkat çekerek “Ne bekliyoruz? 4 polisi bulmak çok mu zor? Hayır. Katillerin kim olduğunu biliyorlar, saklıyorlar. Savcılar, hakimler avukatlardan kaçıyor” dedi. Anmada Taksim Dayanışması adına konuşan Mücella Yapıcı, “Toplumun vicdanını rahatlatacak adalet yerine gelene kadar davanın takipçisiyiz, Elvan ailesinin yanındayız” dedi.

‘SENİN KARNEN NEREDE BERKİN’İM?’

Okmeydanı Sağlık Ocağı önünden Feriköy mezarlığına araç kaldırarak Berkin’i mezarı başında ziyaret eden ailesi ve sevenleri, anne Gülsüm Elvan’ın “Oğlum arkadaşların karne aldı. Senin karnen nerede yavrum?” diyerek çığlık atmasının ardından gözyaşlarına boğuldu. Gülsüm Elvan’ın, oğlunun mezarının başında kriz geçirmesinin ardından baba Sami Elvan, “2 yıldır böyleyiz. Keşke hastanede kalsaydık. Belki o zaman ailemiz bu kadar parçalanmazdı. Umarım bu ülkede artık çocukların burnu kanamaz. Sokakta hakkını arayan gençler öldürülmez” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net