Soma davası yine ertelendi

Soma davası yine ertelendi

Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili, 8'i tutuklu 45 sanıklı davanın görüldüğü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava 18 Ağustos'a ertelendi.

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının ikinci duruşmasının ikinci oturumu bugün görüldü. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmanın dünkü oturumunda, mahkeme heyeti sanıklar arasındaki menfaat çatışması nedeniyle avukatların hangi sanıkları savunacaklarını seçmesini istemişti.
Bugünkü celsede ise sanıklar, yeni avukat bulma ve avukatların dosyayı inceleyebilmesi talebiyle süre istedi.  
Aileler bu süre talebine tepki gösterirken, Mahkeme heyeti ara karar için duruşmaya 30 dakika ara verdi. Ara sırasında aileler ve avukatları bir araya gelerek çıkacak karara ilişkin bir toplantı yaptı.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, askerde bulunan sanık Ertan Yılmaz'ın mahkemeye zorla getirilmesine, suçu işlediklerinin somut delilleri olduğu gerekçesi ile tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Tutuksuz sanıkların zorla getirilmesine ve sanıkların avukat talebi üzerine davanın 18 Ağustos 2015 tarihine ertelenmesine karar verdi. Çıkan karardan dolayı bazı madenci aileleri fenalaştı.

KOZAĞAÇLI: ERTELEMELER; AİLELERİN TEPKİSİNİ ARTIRIYOR
Dava çıkışı değerlendirme yapan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, "Dava bir kez daha erken kesintiye uğradı. Biz nihai olarak doğru karar verildiği kanaatindeyiz. Çok büyük bir sermaye şirketiyle karşı karşıyayız, tekniker ve mühendis avukatlarının düzenlenmesi de bu sermaye grubu tarafından yapılıyor. Biz bu avukatlık ilişkisini anlattık. Mahkeme geç de olsa talebimizi kabul etti" dedi. Madende çalışan Tekniker ve Mühendislere seslenen Kozağaçlı, "Hayatınızı karartmayın. Sadece vicdan ve ahlak meselesi olarak değil, bu şekilde patronlarını korumaya devam ederlerse onlar kurtulur kendileri yatarlar" dedi. Son olarak da mahkemenin sürekli erteleniyor olmasının ailelerin tepkilerini arttırdığını belirtti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Manisa'nın Soma İlçesi'nde geçen yıl 13 Mayıs'taki maden katliamında, 301 madenci hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Faciadan yaklaşık 6 ay sonra Soma Cumhuriyet Savcılığı 3 Kasım'da fezlekeyi hazırlayıp ağır ceza mahkemesi bulunan en yakın yer olan Akhisar Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Akhisar Cumhuriyet Savcılığı ise fezlekeyi inceleyip, hazırladığı iddianameyi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne 10 Kasım'da sundu. İddianameyi inceleyen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi de 25 Kasım'da 4 eksiklik sebebiyle savcılığa iade etti. Bunun üzerine Akhisar Cumhuriyet Savcılığı iddianamenin iadesine itiraz etti. İddianame bu defa Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Manisa Ağır Ceza Mahkemesi ise eksikleri iki maddeye indirdi. Bunun üzerine geçen Aralık'ta Soma Savcılığı'na dönen dosyada eksiklerin giderilmesi için yeniden çalışma yapıldı. Facianın yıldönümüne iki ay kala 2 Mart tarihinde iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, tutuklu 8 kişi için, 'olası kastla öldürme' suçundan 301 kez 20-25 yıl, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 162 kez 2-6 yıl hapis cezası istedi. Tutuksuz 37 zanlı için de, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 2-15 yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ancak bu kişilerden, 25'inin cezalarının, kusur durumundan dolayı 3'te 1 oranında artırılması talep edildi. 13 Nisan'da ilk kez hakim karşısına çıkan 45 sanık, peş peşe yapılan 8 duruşmada, savunmalarını yaptı. 24 Nisan'da tamamlanan ilk duruşmalardan sonra mahkeme, 15 Haziran'a ertelendi ve yeniden başladı.

DAVANIN SANIKLARI

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan ilk 8 kişi: Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik. Tutuksuz yargılanan 37 sanık ise maden mühendisleri Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz, Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Caner Uysal'dan oluşuyor. (Manisa/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Haziran 2015 11:27
www.evrensel.net