İsrail, katliamlarını akladı

İsrail, katliamlarını akladı

İsrail İçişleri Bakanlığı Gazze’ye geçen yıl temmuzda başlayıp 50 gün süren saldırıların ‘hukuka uygun’ olduğunu savundu. BM’ye göre 1500’den fazla insanın yaşamını yitirdiği saldırılarla ilgili raporunu yayınlayan bakanlık, ‘hedefler meşruydu’ iddiasında bulundu.

İsrail İçişleri Bakanlığı Gazze’ye geçen yıl temmuzda başlayıp 50 gün süren saldırıların ‘hukuka uygun’ olduğunu savundu. BM’ye göre 1500’den fazla insanın yaşamını yitirdiği saldırılarla ilgili raporunu yayınlayan bakanlık, ‘hedefler meşruydu’ iddiasında bulundu.

İsrail ordusu daha önce de, 17 Temmuz 2014 günü Gazze sahilinde futbol oynayan 4 çocuğun ölümüyle ilgili davayı kimseye ceza vermeden kapatmış, Ordu Sözcüsü “Pilotlar hukuka uygun hareket etti” demişti.

‘SİVİL GİBİ GÖRÜNEN HEDEFLERİ VURDUK’

İsrail İçişleri Bakanlığı Gazze’ye geçen yıl temmuz’da başlayıp 50 gün süren saldırıların ‘hukuka uygun’ olduğunu savundu. BM’ye göre 551’i çocuk, 299’u kadın 1500’e yakın sivilin öldüğü saldırılarla ilgili raporunu yayınlayan bakanlık, “Dışardan bakanlara apaçık sivil hedeflerin ayrım gözetmeksizin vurulduğu yönünde intiba bıraksa da sivil gibi görünen sadece sivil gibi görünen askeri hedeflere yönelik saldırılar meşrudur. Çünkü bunlar terör örgütlerinin askeri operasyonlarının bir uzantısıdır” iddiasına bulundu.

TALİHSİZLİK DEDİLER

Bakanlık, 2000’den fazla sivilin hayatını kaybetmesine “Talihsiz” demekle yetinirken, bu kayıpların silahlı grupları siviller arasında hareket etmesi nedeniyle gerçekleştiğini iddia etti.

İsrail’in Gazze’ye 7 Temmuz 2014’de başlattığı, 51 gün süren saldırılarında 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı.

İsrailli Sessizliği Kırmak adlı insan hakları örgütü İçişleri Bakanlığının raporunun tam tersi bulgulara ulaşarak, İsrail ordusunun geçen yaz Gazze Şeridi’ne düzenlediği “Koruyucu Hat” operasyonunda, askerlere “Hareket eden her şeye ateş etme” emri verildiğini açıklamıştı.

İSRAİL’İN AKLADIĞI KATLİAMLAR

İsrail 17 Temmuz’da Gazze’de yaşayan Hamas’ın varlığını hedef göstererek, Gazze’ye yönelik  Koruyucu Hat Operasyonu başlatmış ve bu operasyonla birlikte Hamas’ın kullandığı tünelleri imha edeceğini açıklamıştı. İsrail’in karadan ve havadan saldırıları sonucu Gazze’de yaşayan bireyler hedef alınmıştı. Çocuk ve sivillere yönelik saldırılar uluslararası kamuoyunda da yankı uyandırsa da İsrail’e yönelik bir yaptırım kararı alınmamıştır.

TANKLAR BİR ÇOCUĞU HEDEF ALDI

28 Temmuz tarihinde İsrail tankının bir çocuğu hedef aldığı görüntüler tepki toplamıştı. İsrail Ordusu, Ramazan Bayramı’nın ilk saatlerinde de Gazze’ye bomba yağdırmış,  Eş-Şati Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırıda en az 10 çocuk yaşamını yitirmişti. Aynı gün akşam devam eden saldırılarda ise sivil yerleşim alanları hedef alınmış, iki saldırıda en az, 70 kişi yaralanmıştı.

ŞİFA HASTANESİNİ VURDU

İsrail saldırıları sonucunda Gazze’de sağlık hizmetleri durma noktasına gelmişti. İsrail ordusu, havadan ve karadan düzenlenen saldırılara hedef olan sivillerin tedavi altına alındığı Gazze’nin en büyük hastanesi Şifa Hastanesini de bombardımana tutmuştu. Hastanenin yanındaki klinikler bombalanmıştı. İsrail ordusu, Gazze’nin doğusundaki el Vefa Rehabilitasyon Hastanesine de uyarı ateşi açmış. Hastanenin üst katlarını hedef alan ordu, tam saldırı tehdidinde bulunarak hastanenin tahliye edilmesini istemişti.

GAZZE’NİN ELEKTRİK SANTRALİ VURULDU

İsrail uçakları Gazze Şeridi’nin tek elektrik santralini hedef alan bir saldırı gerçekleştirmişti. Santralin 3 yakıt deposundan biri İsrail tankları tarafından vurulmuştu. Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi Yetkilisi Cemal Dardasavi, bu saldırı sonucu santrali kapatmak zorunda kaldıklarını söylemişti. Santralin vurulması sonucu büyük yangın çıkarken, yükselen alevler uzun zaman söndürülememişti.

ŞUCAİYYE KATLİAMLARI

İsrail, 19 Temmuz 2014 tarihinde Filistin’in Şucaiyye Mahallesi’nde sivil Filistinlileri hedef alan, silahlı saldırılar sonucu ilk saldırılarda 72 Filistinli sivil ölmüştü. 420 kişinin de yaralandığı katliamda, Uluslararası Kızılhaç Örgütünün ölü ve yaralıların çıkarılması için İsrail ordusunun onayı ile saat 13.30’te başlayan 2 saatlik ateşkes istemişti. 30 Temmuz tarihinde ise İsrail savaş uçaklarının Şucaiyye Mahallesi’nde bir pazar yerini bombalaması sonucu 17 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı.

TOP OYNAYAN ÇOCUKLARI VURDU

İsrail savaş uçaklarından atılan bombalar, 17 Temmuz günü Gazze kıyısında, gazetecilerin bulunduğu bir otelin hemen yakınlarındaki sahilde, top oynayan çocukları vurmuş, aynı aileden dört çocuk hayatını kaybetmişti.

GAZZE’DE 2 BİN EV YIKILDI

İsrail’in saldırıları sonucu binlerce insan yaşamını yitirirken Gazze’de bir harabeye döndü. İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda, en 2 bin 410 evin yıkıldığı ve 24 bin 390 konutun hasar gördüğü kaydedildi. Gazze yeniden yapılandırma için yardım bekliyor.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER İsrailFilistin