İzmit'te Alevi evlerinin işaretlenmesi protesto edildi

İzmit'te Alevi evlerinin işaretlenmesi protesto edildi

İzmit Tavşantepe'de Alevi evlerinin işaretlenmesi olayını kınayan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, 'Bu saldırıları yapanlara müsaade edenler çıkıp 400 milletvekili hayali yapsalar da hiç unutmasınlar ki biz 10 kişi de kalsak bu mücadeleye devam edeceğiz' dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Cumartesi gecesi Tavşantepe Mahallesi'nde Alevi evlerinin işaretlenmesi olayına ilişkin Tavşantepe Cemevi önünde basın açıklaması yaptı. HDP İstanbul Milletvekilleri Turgut Öker ile Ali Kenanoğlu, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, HDP ve CHP'li yöneticiler, Vartolular Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin yanı sıra yüzlerce kişinin katıldığı eylemde ilk olarak Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, söz alarak konuşma yaptı.

Yapılan saldırıyı kınayan Geçmez, bu saldırıların aynısının Maraş'ta, Çorum'da, Sivas'ta, Gazi'de ve Gezi'de yaşadıklarını ifade ederek, "Sanıyorlar ki Alevilerin evlerini işaretleyerek Alevileri buradan göç ettirecekler. Sanıyorlar ki Aleviler yalnızdır. O faşist uygulamalarını bundan sonra gerçekleştirebileceklerini sanıyorlar. Şunu unutmasınlar artık Aleviler dostlarıyla birlikteler. Aleviler artık bu ülkede varlar var olmaya devam edeceklerdir. Bu saldırıları yapanlara müsaade edenler çıkıp 400 milletvekili hayali yapsalar da hiç unutmasınlar ki biz 10 kişi de kalsak bu mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Geçmez'in ardından söz alan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi Tavşantepe Cemevi Başkanı Ali Ekber İncesu da, "Adıyaman, Malatya, Balıkesir, Erzincan, İstanbul ve son olarak İzmit'te olduğu gibi Alevilerin evini işaretleyen ve bizleri kavgaya çağıran kim?" diye sorarak bu topraklarda oynanan kirli oyunların Aleviler üzerinden yürütmeye çalışıldığını söyledi. Türkiye'nin demokrasi güçlerine seslenen İncesu, " Ülkede baş gösteren faşizm sadece Alevileri değil, tüm mazlum halkları tehdit ediyor. Gelin bu kirli hesabı boşa çıkaralım. Bir olursak, diri olursak biz bu oyunu bozarız. Bu gelişmeleri kimse görmezden gelemez ve hızla gereken yapılmalıdır" diye konuştu. (Kocaeli/DİHA)

www.evrensel.net