‘Dink cinayetinin takipçisiyiz’

Çeşitli gazete, televizyon ve ajanslarda çalışan gazeteciler, Agos gazetesini dün ziyaret ederek Hrant Dink cinayetinin takipçisi olduklarını söylediler.


Çeşitli gazete, televizyon ve ajanslarda çalışan gazeteciler, Agos gazetesini dün ziyaret ederek Hrant Dink cinayetinin takipçisi olduklarını söylediler.
Agos gazetesi yazarlarından Aydın Engin ile görüşen basın emekçileri, 19 Ocak’ta katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ölümünün üzerinden iki ay geçtiği halde, tetikçi ve arkadaşlarını kimin yönlendirdiği sorusunun giderek sisler arasına gömüldüğünü söylediler.
Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Aydın Engin de soruşturmanın seyrine ilişkin bilgiler vererek cinayetin arkasındaki gerçek güçlerin ortaya çıkarılacağına dönük kuşkularının gün geçtikçe arttığını dile getirdi.
‘Soruşturma tetikçi ile sınırlı kaldı’
Engin, Dink cinayeti soruşturması konusunda hükümetin yeterli kararlılığı göstermediğini dile getirerek, “Ermeni Konferansı toplandığında ‘Bizi arkadan hançerliyorlar’ demekten çekinmeyen bir adalet bakanının hala görevde olduğu bir hükümetin, Hrant Dink cinayeti konusunda ciddi bir tavır alacağına ilişkin umutlarımız güçlü değil. Görünen o ki, üç beş tetikçi ile sınırlanacak bu iş” diye konuştu.
Dink cinayetine ilişkin gelişmelerin basında giderek azaldığına dikkat çeken Engin, Dink’in ölümünün 40. gününde kilisede yapılan ayin sırasında, iki gencin havaya ateş açtığını, ancak buna ilişkin haberlerin gazetelerde yer almadığını söyledi. “Kimdi bu adamlar? Yeni O.S’ler miydi? Ne oldu bu adamlara? Haber yok” diyen Engin, koruma isteyen Ermeni Patriği Mutafyan’a, İstanbul Valiliği’nin “Özel güvenlik şirketiyle anlaşın” yanıtını verdiğini anımsatarak “Devlet koruma değil, akıl vermeye devam ediyor” dedi.
Gözaltında dövülerek öldürülen gazetemiz muhabiri Metin Göktepe cinayetinde de benzer bir tabloyu yaşadıklarını aktaran basın emekçileri, o günlerde gazeteciler arasında kurulan bilgi paylaşım ağını anımsatarak benzer bir ağı Dink cinayetinin arkasındaki güçleri ortaya çıkarabilmek amacıyla Agos için de oluşturma kararı aldılar. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net