20 Mart 2007 00:00

Diyarbakır Newroz’a hazır!

Barış ve kardeşlik bayramı Newroz için Diyarbakır’da günlerdir süren hazırlıklar tamamlandı. İlçelerden, semtlerden, mahallelerden ve köylerden yerel kıyafetleriyle yarın Fuar Meydanı’ndaki Newroz alanına akacak olan erkekler, kadınlar, gençler, yaşlılar ve çocuklar, barış ve özgürlük özlemlerini dile getirecekler.

Paylaş
Barış ve kardeşlik bayramı Newroz için Diyarbakır’da günlerdir süren hazırlıklar tamamlandı. İlçelerden, semtlerden, mahallelerden ve köylerden yerel kıyafetleriyle yarın Fuar Meydanı’ndaki Newroz alanına akacak olan erkekler, kadınlar, gençler, yaşlılar ve çocuklar, barış ve özgürlük özlemlerini dile getirecekler.DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in konuşma yapması beklenen Newroz’a çok sayıda siyasi partinin genel başkanı, aydınlar ve kitle örgütü temsilcilerinin katılacağı belirtildi. Kutlamalarda Ermeni sanatçı İlda Simonyan ve Laz müziğinin ustası Fuat Saka, Kürt sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak.‘Çalınmadık kapı kalmadı’Newroz Tertip Komitesi Başkanı Ahmet Sormaz, hemen hemen her sokakta çalışma yürüttüklerini belirterek, “Çalınmadık kapı bırakmadık. El ilanları dağıttık. 2000’i aşkın kişi Newroz’a katılım çalışmaları sürdürdü. Afişlerle caddeleri süsledik. Güvenlik, sağlık, hukuk, ulaşım gibi komisyonlar var. Newroz’un kitleselliğine bağlı olarak güvenlik görevlisi sayısını artırabiliriz ama 2 bin 500 kişi görev yapacak” dedi. Diyarbakır Newroz’unu antik devirde Yunanistan’daki doğrudan demokrasi meclislerine benzettiğini söyleyen Sormaz şöyle devam etti: “Diyarbakır Newroz’unda halk, 7’den 70’e oraya akın ediyor ve orada sloganlarla taleplerini dile getiriyorlar. Ne şimdiye kadar yapılan Newroz’ların tertip komiteleri ne de 2007 Newroz’unu hazırlayan bizler halka bu sloganları haykırın demiyoruz. Tersine halk orada kendi iradesini kendi isteğiyle ortaya koyuyor ve haykırdığı sloganları da kendi belirliyor.”‘Operasyonlar dursun’Daha önceki Newroz’larda Diyarbakır halkının; demokratik birliği, barışı, tam demokrasiyi dile getirdiğini hatırlatan Sormaz, halkın siyasal demokratik istemler yanında işsizlik ve ekonomi ile ilgili taleplerini de dile getirdiğini söyledi. DiyarbakırNewroz’unu tüm dünyanın, Türkiye’nin, devletin pür dikkat izlemesi gerektiğini belirten Sormaz, “Ateşkesin devam etmesi, operasyonların durmasına dönük taleplerimiz var. Hem DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğu’yu sahiplenmek hem de duyarlılığımız belirtmek için Kerkük’e dönük “Hepimiz Amedliyiz hepimiz Kerküklüyüz” pankartımız da olacak” dediKültürler buluşmasıNewroz’a İran Kürtlerinden Cewat Mervani, Ermeni Sanatçı İlda Simonyan, Karadeniz kökenli Fuat Saka, Rojda ve Mikail Aslan gibi sanatçıları davet ettiklerini söyleyen Sormaz, “Bilinçli olarak böyle bir tercih yaptık. Türkiye’nin farklı halklarından sanatçıları davet ettik. Diyarbakır Newroz’u kültürlerin buluştuğu bir platform olacak” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Malazgirt’te Newroz ateşi yandıMuş’un Malazgirt ilçesinde DTP tarafından organize edilen Newroz kutlaması büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katıldığı kutlamada barış talepleri dile getirildi.Dün sabah saatlerinden itibaren Malazgirt ilçe merkezinde toplanan binlerce kişi “Newroz pîroz be” sloganıyla kutlamaların yapılacağı Otobüs Durağı’na kadar yürüdü. Kontrol noktasında yapılan aramadan sonra kutlama alanına geçildi. Demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından DTP PM Üyesi Bışar Tüysüz ile DTP Muş İl Başkanı Sıddık Genç tarafından Newroz ateşi yakıldı. (Muş/EVRENSEL)
Gaziantep’te Newroz’a davetGaziantep’te Newroz hazırlıkları son aşamada. Newroz Tertip Komitesi, halkı yarın İstasyon Meydanı’nda yapılacak kutlamaya davet etti. DTP il binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Tertip Komitesi Başkanı Vakkas Dalkılıç, “Newroz ateşini bu yıl gelin, milliyetçiliğe ırkçılığa karşı hoşgörünün kenti olan Gaziantep’te yakalım. Newroz’a özgürlükten eşitlikten yana olan tüm halkımız davetlidir” dedi. Açıklamanın ardından kent merkezinde el ilanı dağıtılarak Gaziantep halkı Newroz’a davet edildi. (Gaziantep/Evrensel)
NEWROZ KUTLAMA ALANLARI

DİYARBAKIR
Yer: Fuar Alanı
Saat: 10:00

İSTANBUL
Yer: Kazlıçeşme Meydanı
Saat: 10.00

İZMİR
Yer: Hipodrum yanındaki alan
Saat: 11.00

VAN
Yer: Van Kalesi
Saat: 10.00

BATMAN
Yer: Kültür Mahallesi Festival Alanı
Saat: 10.00

ADANA
Yer: Mimar Sinan Açık
Hava Tiyatrosu
Saat: 10.00

MALATYA
Yer: Şeker Stadı
Saat: 10.00

MUĞLA
Yer: Ahmet Taner Kışlalı Parkı
Saat: 10.00

ELAZIĞ
Yer: İstasyon Meydanı
Saat: 10.00

GAZİANTEP
Yer: İstasyon Meydanı
Saat: 10.00

MERSİN
Yer: Metropol Meydanı
Saat: 10.00

TUNCELİ
Yer: Kışla Meydanı
Saat: 14.00
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’dan Hopa’ya kardeşlik köprüsü

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa