Diyarbakır’dan Hopa’ya kardeşlik köprüsü

Diyarbakır’ın Kayapınar ve Artvin’in Hopa belediyeleri, yükselen “ırkçı” dalgaya karşı halklar arasındak diyalogu ve kardeşliği pekiştirmek için Diyarbakır ve Hopa arasında “Kardeşlik Köprüsü” kuruyor.


Diyarbakır’ın Kayapınar ve Artvin’in Hopa belediyeleri, yükselen “ırkçı” dalgaya karşı halklar arasındak diyalogu ve kardeşliği pekiştirmek için Diyarbakır ve Hopa arasında “Kardeşlik Köprüsü” kuruyor.
Kayapınar ve Hopa belediyelerinin ortak düzenleyeceği etkinlikler kapsamında karşılıklı geziler düzenlenecek, panel ve söyleşiler yapılacak. Diyarbakır’da yapılan tanıtım kokteylinde konuşan belediye başkanları, Diyarbakır-Hopa arasında kurulacak kardeşlik köprüsünün Türkiye’ye örnek olmasını istediler.
“Kültürler Buluşuyor” etkinliklerini tanıtan materyaller Türkçe, Kürtçe ve Lazca hazırlandı. Tanıtım broşüründe, “Türkiye’de yükselen milliyetçilik ve farklı kültürlere tahammülsüzlüğün mimimum seviyeye getirilmesine katkıda bulunarak, farklı dil ve kültürlerin kaynaşmasını sağlama ve bu tür etkinlikler için tüm Türkiye’ye örnek bir model oluşturması”nın hedeflendiği belirtiliyor.
Etkinlikler kapsamında, nisan ayında Hopa’dan 150 kişilik bir grup Diyarbakır’a gelecek ve burada “Kültürler buluşuyor ve çok kültürlülük” konulu panele katılacaklar. Aynı günlerde açık hava konserleri ve geziler düzenlenecek.
Haziran ayında ise Diyarbakır’dan 150 kişilik bir grup Hopa’ya gidecek.
Belediye başkanları umutlu
Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, son dönemlerde yükseltilen milliyetçi ve şoven politikalara dikkat çekerek “Bin yıldır bu topraklarda barış ve kardeşlik içinde yaşayan halkları suni gündemler yaratarak birbirinden uzaklaştırma, yabancılaştırma ve karşı karşıya getirme politikası güdülüyor. Bu ülkede herkesin barış ve kardeşlik içinde birlikte yaşamak istediğini göstermek istiyoruz” dedi.
Karatekin, Kayapınar ve Hopa belediyeleri arasındaki bu işbirliğinin geliştirilmesi ve artırılması için siyasi parti gözetmeksizin tüm belediyelerin aynı etkinlikleri üretmesi gerektiğini söyledi. Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu ise kültürlerin ve kimliklerin birbirini tanıması için sanatsal etkinliklerin önemine dikkat çekerek, “Bu etkinlik ile ülkemizde yıllardır kangrenleşmiş sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Karadeniz barışını arıyor

Ankara’da düzenlenen “Türkiye Barışını Arıyor” konferansının ardından illerde başlayan toplantılar devam ediyor. Trabzon, Samsun, Amasya, Çorum ve Sinop’tan barış girişimcileri Samsun’da bir araya gelerek Karadeniz’de barış meclislerini kurmanın olanaklarını tartıştılar.
Toplantıda söz alan konuşmacılar, zaman geçirmeden çeşitli barış etkinlerinin düzenlenmesi gerektiğini dile getirdiler. Konuşmacılar, barışı daha geniş kesimlere anlatmanın olanaklarının yaratılması gerektiğini ifade ettiler.
Toplantıya EMEP, ÖDP ve SDP temsilcileri de katıldı. (Samsun/EVRENSEL)
Mehmet Aslanoğlu
www.evrensel.net