Kadının ayağındaki düşman

Son yılların moda ayakkabı modeli sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak sağlığına olumsuz etkileri bulunuyor. Topuğu 5 santimetreden yüksek ayakkabı da kadın sağlığının düşmanı.


Son yılların moda ayakkabı modeli sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak sağlığına olumsuz etkileri bulunuyor. Topuğu 5 santimetreden yüksek ayakkabı da kadın sağlığının düşmanı.
İlk topuklu ayakkabının Leonardo da Vinci, ilk sivri burunlu ayakkabının ise 12. yüzyılda Britanya kralı tarafından, çarpık parmaklarını gizlemek amacıyla tasarlandığı görüşü yaygın olmakla birlikte, zaman içinde sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, kadınların gözdesi haline geldi.
Uzun dönemde etkili
Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Metin Doğan, kadınları "Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar şıktır ama sağlığa zararlıdır" diye uyarıyor. Ayakların, vücudun yükünü taşıdığına işaret eden Doğan, bu modelde ayakkabılar giymenin uzun dönemde ayakta şekil bozukluklarına yol açtığını belirtti.
Doğan, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak sağlığına olumsuz etkilerini şöyle açıkladı:
 • Vücut biyomekaniğinin bozulmasıyla ayak, ayak bileği, diz ve omurgada ağrıya neden olur.
 • 5 santimetreden fazla topuk yüksekliği, ayakta ağırlık ve basınç merkezinin değişmesine ve artmasına yol açar. Topuk yüksekliği, 2-3 santimetreyi geçmemelidir.
 • Uzun ve sivri burunlu ayakkabı, tırnak batması, tırnaklarda şekil bozukluğu ve nasıra neden olur.
 • Vücut ağırlık merkezinin öne kaymasıyla diz ve bel, bacak kaslarında kısalma ve kasılmalar sonucu bacak ağrıları ortaya çıkabilir.
 • Parmakların düzensiz kıvrılmasıyla 'Çekiç Parmak Deformitesi' oluşabilir. Yani ayakkabının ucuna doğru itildiğinde parmaklar biçimsiz olarak kıvrılır ve orta eklemi bükülerek oluşan bozukluk, ağrıya neden olur.
 • Dengenin kolayca bozulması sonucu ayak bileği burkulmaları meydana gelir.
  Doğan, akşamları ayaklara ılık su masajı uygulanıp bacak, kalça ve bel kaslarına yönelik germe egzersizleri uygulanmasını öneriyor. Bir öneri de mutlaka topuklu ayakkabı giyme zorundayım diyenlere. Yanınızda mutlaka topuksuz ayakkabı taşıyıp, zaman zaman bu ayakkabıları giymeniz iyi olur. (TOPLUM YAŞAM)
  Ayakkabı seçerken...

  Seçilecek ayakkabının iç yapısının ayak kavislerine uygun olmasının önemine dikkati çeken Doğan, ayakkabıların aynı zamanda ayağın hava almasını sağlayacak, kösele gibi malzemeden üretilmiş olması gerektiğini bildirdi. Ve Doğan’a göre dar ayakkabılar, kesinlikle açılmaz. Yaklaşan sıcaklar nedeniyle ayakların terlememesi için de uyarılarda bulunan Doğan, "Ayakkabılarda ayağın hava almasını sağlayacak boşluk bulunmalıdır. Ayakkabının alt yapısı şok emici özellikte ve ön kısmı geniş olmalıdır. Parmaklarla ayakkabının ucu arasında bir santimetre kadar boşluk bulunmalıdır" diye konuştu.
  www.evrensel.net