Yakışmayan davranış nedir sayın müdür?

Avusturya’daki ailesini bırakıp Iğdır’da öğretmenlik yapan Sonja Aygün Pervaneli “modern giyiniyor” diye okulundan sürgün edildi. Olayın basına yansıması üzerine dün bir açıklama yapan Iğdır 75. Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Mehmet Dağdelen, ‘okullar kimlere emanet’ endişesini daha da artırdı.


Avusturya’daki ailesini bırakıp Iğdır’da öğretmenlik yapan Sonja Aygün Pervaneli “modern giyiniyor” diye okulundan sürgün edildi. Olayın basına yansıması üzerine dün bir açıklama yapan Iğdır 75. Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdürü Mehmet Dağdelen, ‘okullar kimlere emanet’ endişesini daha da artırdı. Okul Müdürü Dağdelen, Pervaneli’nin “Bir öğretmene yakışmayacak davranışlarda bulunduğu” yönündeki şikayetler nedeniyle hakkında açılan soruşturma sonucu başka bir okulda görevlendirildiğini söyledi. Dağdelen, bir öğretmene yakışmayacak davranışların ne olduğu sorusunu ise yanıtsız bıraktı.
Iğdır’ın Yaycı köyündeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Matematik Öğretmeni Sonja Aygün Pervaneli, okul dışında kot pantolon giydiği için okul müdürü ile tartıştığını daha sonra da okulunun değiştirildiğini söylemişti.
Okul Müdürü Mehmet Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenin tayininin çıkmasında okul idaresi olarak bir etkilerinin olmadığını iddia etti.
Öğretmen Pervaneli hakkında 7 ay önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldığını kaydeden Dağdelen, “Öğrenciler ve veliler, Pervaneli’nin bir öğretmene yakışmayacak davranışlarda bulunduğu ve öğrencilere kötü örnek olduğu gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe vermiş, müdürlük de öğretmen hakkında soruşturma açmıştı” diye konuştu.
Dağdelen, AA muhabirinin sorusu üzerine, giyimi konusunda Pervaneli’yi bir kez uyardığını söyledi.
İsim sahte çıktı
Sonja Aygün Pervaneli ise kendisi hakkındaki şikayet dilekçesinin Murat Güvendik isimli bir kişi tarafından yazıldığını belirtti. Pervaneli, “Soruşturma konusunda görevli müfettişler, şikayet dilekçesini veren ismin gerçekte olmadığını ortaya çıkardılar” dedi.
Kendisi hakkında açılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer’le görüştüğünü de belirten Pervaneli, şöyle konuştu: “İl Milli Eğitim Müdürü’müzle konuştum. Kendisi herhangi bir sorunun olmadığını söyledi. Talebim durumunda okulumu değiştirebileceğimi söyledi. Ben de okulumdan çok memnun olduğumu belirttim. Ancak daha sonra Yaycı Köyü Muhtarı Ahmet Yanar’ın benim hakkımda dilekçe verdiğini öğrendim. Daha sonra da Kolikent köyü okuluna tayinim çıktı.”
6 yıldır öğretmen olduğunu anlatan Pervaneli, “Görev puanım yüksek olmasına rağmen beni lojmanı olmayan bir köy okuluna atadılar. Puanımla merkezdeki bir okulda göreve başlayabilirdim. Mahkemeye başvuracağım” dedi. (Iğdır/EVRENSEL)
www.evrensel.net