Ormancılar günlerini kutlamıyor

Ormanlarla ilgili meslek ve kitle örgütlerinin yöneticileri; Türkiye’de ormansızlaşmanın, yöneticiler eliyle, yasal ve Anayasal düzenlemelerle yaşandığını söylediler.


Ormanlarla ilgili meslek ve kitle örgütlerinin yöneticileri; Türkiye’de ormansızlaşmanın, yöneticiler eliyle, yasal ve Anayasal düzenlemelerle yaşandığını söylediler.
Türkiye Ormancılar Derneği, Orman Mühendisleri Odası, Tarım Orkam-Sen, ORKOOP, Orman Teknikerleri Derneği, Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği ve Emekli Ormancılar Derneği yöneticileri, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü nedeniyle dün basın toplantısı düzenlediler. Ortak açıklamayı yapan Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Sezai Kaya, 1950’den itibaren siyasi iktidarların orman konusunda çok hassas olmadıklarına değindi. “Ormanlar bugüne kadar daha çok yasal düzenlemelerle tahrip edilmişti. Orman Yasası’nda yapılan yirmiye yakın değişiklik, ayrıca Turizm Yasası uygulamaları ile orman azalmalarının yüzde 56’sı yasal düzenlemelerden kaynaklanmıştır” diyen Kaya, siyasi iradenin “orman alanları artıyor” söylemine karşı, ormanların serveti ve verim gücünün her geçen yıl azaldığının altını çizdi.
Pepe’nin geçtiğimiz yıl “yılın çevrecisi” ödülünü aldığını hatırlatan Kaya, “Zehirli atıkların kol gezdiği, küresel ısınmaya karşı bir şey yapılmadığı, Kyoto Protokolü’nün imzalanmaması için diretildiği bir dönemde nasıl bir çevre ödülüdür bu?” diye sordu.
Orman köylüsünün yaşam koşullarının daha da ağırlaştırıldığını, kamuda çalışan ormancı sayısının azaltıldığını vurgulayan Kaya, AKP’nin bu alanda da yoğun kadrolaşmaya gittiğini söyledi. Kaya, “Binlerce taşocağı işletmesinin doğayı katletmesinde ilk elden sorumlu olanların, golf alanı açabilmek uğruna ormanların yok edilmesine zemin hazırlayanların, bu kutlama günündeki sorumsuzluklarının geçen yıllarda olduğu gibi kamuoyu ile paylaşılmasının sorumluluğu yine bize düşmüştür” dedi.
‘Ormanlar tükeniyor’
Öte yandan, Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) bilinçsiz kullanım, yanlış uygulamalar ve çevresel değerleri dikkate almayan kalkınma politikalarının, dünya ormanlarını yok olma tehlikesi ile yüz yüze bıraktığını bildirdi.
ÇMO’dan tarafından yapılan açıklamada, ormansızlaşmayla birlikte biyolojik çeşitlilik ve ekolojik yaşamın da zarar gördüğü vurgulandı. Açıklamada ormanların, yasalar eliyle yok edilmesinin yanı sıra sanayi tesisleri, konut alanları ve turizm kıskacı altında, orman alanlarının her gün parça parça talan edildiği de vurgulandı.
Açıklamada orman alanlarına, su havzalarına, tarım alanlarına yapılan fabrikalar, konutlar, villalar ve golf sahalarının, Türkiye’nin bir gerçeği olduğu belirtilerek “Bu durumda Ormancılık Günü’nü kutlamak ne kadar anlamlıdır?” sorusu soruldu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net