22 Mart 2007 00:00

Gerçek gazetecilik istiyoruz

ABD’li ‘Demokrasi için medya’ hareketinin imzaya açtığı metni, Sabah yazarı Umur Talu tartışmaya açtı

Paylaş

Medyanın gerçeklerden uzaklaşan yapısı, Amerika’da bir harekete ilham verdi. Umur Talu, Sabah’taki köşesinde ABD’de imzaya açılan “Gerçek gazetecilik istiyoruz” metnini aktardı ve yorumladı.
“Demokrasi için medya”nın aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin hazırladığı metinde şöyle deniyor: “Gerçek gazetecilik istiyoruz. Gazetecilerin işlerini daha iyi yapmalarını, daha iyi iş yapmalarını istiyoruz. Gazetecilerin hakikati söylemesini istiyoruz. Gazetecilerin daha farklı seslere açık olmalarını istiyoruz. Gazetecilerin, resmi katip, güçlü birilerinin söylediklerini yazan bir stenocu olmalarını değil, daha yırtıcı habercilik yapmalarını istiyoruz. Gazetecilerin önemli olaylarda, suistimallerde, yolsuzluklarda işin peşini bırakmamalarını istiyoruz. Gazetecilerden gerçek görüntüler, fotoğraflar istiyoruz. Bize hakikati söyleyin ve hakikati gösterin!”
Umur Talu “Korkma şekerim; bunu senden istemediler. Henüz” diyerek metni tartışmaya açtı. Türkiye medyasını kastederek “Sen bildiğin gibi yapmaya, aslında bildiğini dahi yapmamaya, hakikat madrabazlığıyla yine caka satmaya devam et” diyen yazar, şöyle devam etti: “Gazeteciden “Hakikat”ten, “hakikat arayışı”ndan, “hakiki gazetecilik”ten başka ne beklenir ki. Yani, öyle olmalıydı. Orada da burada da. Olamadı. Bir hüzündür aslında gazetecilik; oynayanlara, kıvıranlara bakıp şen şakrak, daimi bir şenlik sanmayın. Bir hüzündür ve boğazlarda bir düğümdür. Doğru söyle, değil midir?” (MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Yetkililer görev başına!

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa