Onbinler barış istedi

“Newroz piroz be! Irkçılığa, milliyetçiliğe, faşizme ve savaşa karşı yaşasın halkların kardeşliği” sloganı ile bir araya gelen onbinler, barış ve kardeşlik taleplerini hep bir ağızdan haykırdı.


“Newroz piroz be! Irkçılığa, milliyetçiliğe, faşizme ve savaşa karşı yaşasın halkların kardeşliği” sloganı ile bir araya gelen onbinler, barış ve kardeşlik taleplerini hep bir ağızdan haykırdı.
Kadınlar rengarenk kıyafetleri ile Kazlıçeşme’yi renk cümbüşüne çevirirken miting alanında davul ve zurnalar eşliğinde türküler söylendi, halaylar çekildi. Arama noktalarında polisin 50’nin üzerinde kişiyi gözaltına alması gerginlik yaşanmasına yol açsa da, polisin bu tutumu Newroz’un coşku ile kutlanmasına engel olamadı.
İstanbul’da Newroz kutlamalarının adresi Zeytinburnu Kazlıçeşme idi. Sabahın erken saatlerinde yollara düşen gencinden yaşlısına binlerce kişi rengarenk giysileri, türküleri ile taleplerini yazdıkları pankart ve dövizlerle Kazlıçeşme meydanında toplandı. Tertip komitesi tarafından saat 10.00’da başlayacağı duyurulan Newroz etkinliği, Öcalan posterleri ve Öcalan sloganlarını gerekçe gösteren polis tarafından yaklaşık 2 saat geciktirildi.
Sık sık “Newroz piroz be”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarının atıldığı mitingde, alanı ablukaya alan çevik kuvvet polisleri ve jandarma ile kitle arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Polis, alan ve çevresini abluka altına alırken, kitlenin üzerinde miting boyunca helikopterler uçuruldu. Herkesin tek tek arandığı arama noktalarında, mitinge izleyen basın mensuplarıda didik didik arandı. Aramalar sırasında 50’yi aşkın kişi gözaltına alınırken iki çocuğu ile birlikte mitinge gelen bir kadın darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. Tepkilere rağmen polis kadını bırakmak istemeyince polisle kitle arasında gerginlik yaşandı. Miting tertip komitesi gerginlikleri önlemek amacıyla yüzlerce kişiyi görevlendirirken, platformun etrafında güvenlik kordonu oluşturuldu.
Ateşkes kalıcı barışa dönüşsün
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan tertip komitesi başkanı ve DTP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş, “Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği” iddialarıyla konuşmasına başlayarak “Adaya bağımsız bir heyet gönderin” çağrısında bulundu. Tertip komitesi adına kitleye seslenen Erbaş; İstanbul’daki Newroz kutlamalarının her yıl Pazar günü gerçekleştirildiğini, ancak bu yıl kitlesel katılımı engellemek için Pazar günü miting yapılmasına izin verilmediğini söyledi. DTP üzerindeki baskılara da değinen Erbaş, tutuklanan tüm yöneticilerinin serbest bırakılmasını isteyerek, ateşkesin kalıcı barışa dönüşebilmesi için gerekli yol haritasının Türkiye Barışını Arıyor Konferansı’nın sonuç bildirgesiyle ortaya konulduğunu söyledi. Erbaş ayrıca, operasyonların durdurulmasını da toplumsal barışın sağlanmasının ön koşulu olduğunu kaydetti.
Erbaş’ın konuşmasının ardından alandaki demokratik kitle temsilcilerinden, DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, Gıda İş Genel Başkanı Celal Ovat, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Sinan Tutan, SDP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Posatlıoğlu, Sine-Sen Başkanı Yusuf Çetin, 78’liler girişiminden Celalettin Can, Yakay-Der Genel Başkanı Pervin Buldan ve İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal kitleyi selamladı.
Mitingin dağılmasından sonra göz altına alınan DTP MYK üyesi Sırrı Sakık da yaptığı konuşmada kardeşlik ve barış mesajları verdi. Sakık konuşmasında “Bizden korkmayın. Biz barış istiyoruz, akan kanın durmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardında etkinliğe Jehat’ın konseriyle devam edildi. (İstanbul/EVRENSEL)
35 ilde 163 gözaltı

Yurt çapında birçok ilde kitlesel etkinliklerle kutlanan Newroz’un gözaltı bilançosu oldukça kabarık.
Polisin yoğun denetim uygulayarak denetimi sağlama çabası 35 ilde 163 kişinin gözaltına alınmasıyla sonuçlandı. Terörle Mücadele ve Harekat Daire Başkanlığı’nda kurulan kriz merkezine gelen bilgilere göre, Türkiye’de 35 ildeki etkinliklerde polis, çeşitli gerekçelerle toplam 163 kişiyi gözaltına aldı. (HABER MERKEZİ)
Polis’ten gaz bombası

Kazlıçeşme’deki kutlama polisin gaz bombalı müdahalesiyle sona erdi. Programın ardından dağılmak için çıkış noktalarına giden gruptakiler, kendilerine doğru gelen çevik ekiplerini görünce, Öcalan lehine sloganlar atmaya başladı. Çevik kuvvet ekipleri gruba gaz bombası ile müdahale etti. Zeytinburnu ara sokaklarında süren çatışma, Kazlıçeşme tren istasyonuna kadar genişledi. Polis istasyon içerisine de gaz bombalı müdahalede bulundu. (HABER MERKEZİ)

Newroz alanında kardeşlik türküleri
İzmir’de, Newroz kutlamasına 20 binin üzerinde kişi katıldı. Miting için halk sabah saatlerinden itibaren Buca Hipodrom yanındaki alanda toplanırken, EMEP İzmir İl Örgütü, “Barış kardeşlik demokrasi- Newroz pîroz be” pankartı ile yürüyerek miting alanına girdi. DTP İzmir İl Yönetimi adına konuşan Yıldız Yıldırım, yıllardır inkarda ısrar edenlerin halkların barış çığlığını tank ve bomba sesleriyle bastırmaya çalıştığını söyledi. Yıldırım şu an cezaevinde bulunan DTP İzmir İl Başkanı ve yöneticileri adına kitlenin Newroz’unu kutladı.
Konuşmasında, “Türkiye Barışını Arıyor” konferansına değinen EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı ise, “Ülkede bir demokrasi sorunu varsa bu sorun sınır ötesinde değil, bu topraklarda çözülür” şeklinde konuştu. DTP Genel Başkan Yardımcısı Nursel Aydoğan ve SDP İzmir İl Başkanı Semra Sezgin de mitingde birer konuşma yaptı. (İzmir/EVRENSEL)

30 bin barış güvercini

Barış, kardeşlik ve özgürlük için onbinler, Adana Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu’nda buluştu.
Etkinlikte onbinler, Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve halkçı çözümünü ve demokratik bir Türkiye isteklerini haykırdılar. Etkinliğin açış konuşmasını yapan DTP İl Başkanı Ali Arslan, “Biz barış diyoruz, onlar öldürüyor; biz kardeşlik diyoruz, onlar halklar arasına düşmanlık tohumları ekiyorlar ama her ne olursa olsun; barış ve kardeşlik talebimizden vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu. (Adana/EVRENSEL)
www.evrensel.net