23 Mart 2007 00:00

Direnişçilerle görüşmelerde ilerleme iddiası

Irak Ulusal Diyalog ve Uzlaşma Bakanlığı yetkilisi Saad Yusuf el Muttalibi, hükümetin önde gelen bazı direnişçi gruplarla görüşmeler yürüttüğünü ve anlaşmaya yaklaşıldığını söyledi.

Paylaş

Irak Ulusal Diyalog ve Uzlaşma Bakanlığı yetkilisi Saad Yusuf el Muttalibi, hükümetin önde gelen bazı direnişçi gruplarla görüşmeler yürüttüğünü ve anlaşmaya yaklaşıldığını söyledi.
Muttalibi, BBC’ye yaptığı açıklamada, bazı direnişçilerin, El Kaide’ye karşı güçlere katılması konusunda anlaşmaya yaklaştıklarını kaydetti. Görüşmelerin, El Kaide unsurlarının ülkeden kovulmasına destek olması amacıyla planlandığını ifade eden Muttalibi, önde gelen direniş gruplarıyla bağlantı ve temas kurduklarını anlattı.
Sadr’ın yardımcısı tutuklandı
Irak’taki Amerikan güçleri, Şii lider Mukteda Sadr’ın yardımcısı Kais Hazali’yi tutukladı. ABD ordusundan yapılan açıklamada, “Son günlerde Basra’da ve Hille’de Kais Hazali, kardeşi Lait Hazali ve Kerbela’da 5 Amerikan askerinin kaçırılması ve öldürülmesiyle doğrudan bağlantısı olan Hazali’nin şebekesinin başka üyeleri yakalandı” denildi. Amerikalı askerler, 20 Ocak’ta Kerbela’da, Amerikan üniformaları giyen ve İngilizce konuşan kişilerin bir hükümet binasına yaptıkları saldırıda kaçırılarak öldürülmüştü.
Sadr’ın, bir yıldır hapiste bulunan yardımcılarından Ahmed Şibani ise serbest bırakıldı. Şibani’nin, Başbakan Nuri El Maliki’nin isteği üzerine serbest bırakıldığı bildirildi.
Şii lider Sadr’a bağlı hareket, koalisyon hükümetinin önemli ortaklarından biri.
Basra’da çatışmalar
Irak’ın güneyindeki Basra vilayetinde ise, Sadr’a bağlı milislerle Şii Fazıla partisinin adamları arasında çatışma çıktı. Polis, Fazıla yandaşı olduğu sanılan bir polisin Mehdi Ordusundan bir milisi tutuklamasının ardından milislerle Fazıla partisinin merkezinin önündeki muhafızlar arasında çıkan çatışmada 12 militanın yaralandığını belirtti.
Öte yandan, Sünni direnişinin yoğun olduğu Anbar bölgesinde ve başkent Bağdat’ta 3 Amerikan askerinin öldürüldüğü bildirildi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Somali’de çatışmalar sürüyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa