Provokasyona gelmeyen halka teşekkür

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Newroz kutlamalarını değerlendirdiler.


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Newroz kutlamalarını değerlendirdiler. Başkanlar, Newroz gösterilerinin halkın eşit, özgür ve birlikte yaşama isteğini ortaya koyduğunu belirterek kutlamalardaki olgunluk ve sağduyu nedeniyle halka teşekkür ettiler.
DTP PM Üyesi Fethi Gümüş, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, DTP İl Başkanvekili Musa Farisoğulları ile eski Milletvekili Nurettin Yılmaz’ın katıldığı basın toplantısında konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Newroz’a yönelik yaratılan tüm gerginlik ve kışkırtmalara rağmen halkın sağduyulu ve olgun bir şekilde kutlamaları gerçekleştirdiğini söyledi. Türk, “Diyarbakır halkı, Newroz’u özüne uygun bir varoluş ve özgürlük günü olarak kutladı. Barış ve kardeşleşme mesajlarını tüm dünyaya duyurdu. Dik bir duruş gösterdi. Barışta ve sivil çözümde ısrar ettiğini gösterdi. Çatışmaların sona ermesini, barışçıl bir ortam sağlanmasını tüm dünyaya gösterdi” diye konuştu.
‘Halk oyuna gelmedi’
Newroz öncesi ve Newroz kutlamaları sırasındaki tüm kışkırtmalara, yaratılan gerginliğe rağmen Diyarbakır halkının bilinçli ve sağduyu ile kutlamalara gölge düşmesini engellediğini belirten Türk, ”İstanbul’da muazzam bir provokasyon, Diyarbakır’da provokasyon çabaları vardı. Silvan Belediye Başkanımız Newroz’da arabasından indirilip dövüldü. Silahlar patladı. Mersin ve Nusaybin’de kışkırtmalar gerçekleştirildi. Ama hem halkımız hem de DTP, bu provokasyonların amacına ulaşmasına izin vermedi. Oyuna gelmedi” dedi.
Newroz kutlamalarında halkın, barışçıl ve demokratik süreç için mücadeleye hazır olduğunu gösterdiğini belirten Türk, ülkeyi yönetenlere seslenerek “Gelin yeni bir yol bulalım. Sorunları oturup tartışarak çözmeye çalışalım. Halk, buna hazır olduğunu gösterdi. Halkımız, yüzünün Türkiye’ye dönük olduğunu gösterdi. Halkımız, yüzünü Türkiye halkına döndüğünü, eşit, özgür bir yaşam istediğini gösterdi” dedi.
‘Halk olgun ve sağduyulu’
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel ise Newroz’da Kürt halkının demokrasi, barış ve kardeşlik isteğini ortaya koyduğunu söyledi. Gündem gazetesi üzerindeki baskılara değinerek bölgedeki gerçeklerin anlatılmasını engellemek için gazete yayınının durdurulduğunu hatırlatan Tüzel, “Newroz kutlamalarının ana sloganı olan ‘Ya demokrasi ya hiç’ yaşamda karşılık bulmalı” diye konuştu. Tüm kışkırtıcı tutumlara rağmen halkın sağduyulu ve olgun davranmasının önemine dikkat çeken Tüzel, “Diyarbakır Newroz alanına giderken parti otobüsünün büyük bir hınç ve öfkeyle durdurulması, yol boyunca güvenlik görevlilerinin halka karşı olumsuz işaretler yapması, kutlamaların ardından dağılan insanların üzerine gidilmesi, gözaltılar yaşanması, Newroz’un problemli geçtiği görüntüsü verme çabasıydı” dedi. Seçim sürecine girildiği bir dönemde, siyasi partilerin milliyetçi söylemlerini kışkırtıcılık ve sorumsuzluk olarak niteleyen Tüzel, DTP yöneticilerinin, ülkedeki bütün Newroz kutlamalarında bu ülkede ortak yaşama isteğini vurguladığını kaydetti. Genel Başkan Tüzel, “DTP’lileri art niyetli, bölücü olarak görmekten vazgeçilmeli, iyi niyetli çabaları görülmelidir. Alanlarda, yüzbinlerin bazı kişilere lider demesini bölücülük olarak görmekten artık vazgeçilmeli” diye konuştu.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir değişime direnen kesimlere seslenerek “Tamam bizi dinlemeyebilirsiniz. Kabul ama Newroz alanlarına çıkan yüzbinlerin sesine kulak verilse birçok şeyi çözebiliriz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
DTP PM Üyesi Sırrı Sakık adliyede
İstanbul’da Newroz kutlamalarında yaptığı konuşmalardan dolayı gözaltına alının DTP MYK Üyesi Sırrı Sakık Adliye’ye getirildi.
Kazlıçeşme’deki Newroz kutlamaları sonrasında ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla gözaltına alanın DTP MYK Üyesi Sırrı Sakık, polis sorgusunun tamamlanmasının ardından Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.
DTP’li Kırıcı tutuklandı
Bu arada Elazığ’da yapılan Newroz kutlamasında yaptığı konuşmada ‘Sayın Öcalan’ dediği için polis tarafından gözaltına alınan DTP PM Yedek Üyesi Medeni Kırıcı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Newroz kutlaması sonrası polis tarafından gözaltına alınan Kırıcı, Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu tamamlandıktan sonra dün sabah savcılığa çıkarıldı. Savcılıkta ifadesi alınan Kırıcı, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Kırıcı, ‘Sayın Öcalan’ diyerek, ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla tutuklandı.
DTP Erzincan İl Başkanı Hüseyin Bektaşoğlu hakkında da, “Sayın Öcalan” dediği için soruşturma açıldığı bildirildi.
Türk ve Zana hakkında inceleme

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Newroz kutlamalarındaki konuşmaları nedeniyle DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski DEP Milletvekili Leyla Zana hakkında inceleme başlattı.
Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Türk ve Zana’nın önceki gün fuar alanındaki Newroz etkinliği sırasında yaptıkları konuşmaları nedeniyle inceleme başlattığı öğrenildi.
Türk konuşmasında, Öcalan’a “Sayın” diye hitap ederken Zana, Kürtlerin 3 liderinin bulunduğunu, bunlardan birinin Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ikincisinin Mesut Barzani, üçüncüsünün ise Öcalan olduğunu söylemişti.
Newroz etkinliğinde yapılan konuşmaları incelemeye alan savcılık, Türk ve Zana hakkında dava açılıp açılmamasına karar verecek. Haklarında dava açılırsa Türk ve Zana, TCK’nın “Suç ve suçluyu övme” fiilini düzenleyen 215. maddesi uyarınca yargılanacak. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net