24 Mart 2007 00:00

Danone-Tikveşli’de sorun uluslararası alana taşındı

Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu’nun (IUF) Genel Kurulu’na katılan Tek Gıda-İş yöneticileri Danone-Tikveşli’de yaşanan sıkıntıları gündeme getirdiler.

Paylaş

Uluslararası Gıda İşçileri Federasyonu’nun (IUF) Genel Kurulu’na katılan Tek Gıda-İş yöneticileri Danone-Tikveşli’de yaşanan sıkıntıları gündeme getirdiler.
Danone Group CEO’su genel kurulda yaptığı konuşmada, uluslararası yatırım yaptıkları bütün ülkelerde işçilerin sendikal haklarına önem verdiklerini, sendikalar ile olumlu ilişki içinde olduklarını ileri sürdü.
Bunun üzerine söz olan Tek Gıda-İş yöneticileri, Türkiye’de CEO’nun söylediklerinin tam tersinin yaşandığını, 2003 yılından başlattıkları örgütlenme çalışmasını patron temsilcilerinin engellediğini, işçileri işten attığını ifade ettiler. Yöneticiler, sendikaya üye oldukları için işten atılan 13 işçinin mahkeme kararları olmasına rağmen işlerine döndürülmediğini, bu nedenle fabrikalarda ve depolarda eylem başlattıklarını kaydettiler.
Tek Gıda-İş yöneticilerinin yaptığı konuşmanın ardından tekrar söz alan Danone Group CEO’su, Türkiye’de yaşananların kendisine böyle anlatılmadığını, dünyanın her yerinde uyguladıkları genel politikaların Türkiye’de de geçirli olduğunu söyledi. Sorunu derhal ele alacağını ve çözeceğini savunan Danone Group CEO’su, yaşanan bu olaylara neden olan yöneticilerini de cezalandıracağını iddia etti.
Öte yandan Tek Gıda-İş’in Danone’nin fabrika, genel müdürlük ve depolarda olmak üzere 5 ayrı yerde 13 Mart’ta başlattıkları eylemler sürüyor. Genel Müdürlük önünde gazetemize açıklama yapan Tek Gıda-İş Marmara ve Trakya Bölge Teşkilatlanma Sekreteri Göksel Şengün, Danone-Tikveşli markasının diğer ülkelerde sendikalı çalıştığını ancak, Türkiye’de sendikal örgütlenmeyi engellemeye çalıştığını kaydetti. Şengün, başlattıkları eylemlerin sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılana kadar süreceğini dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Emekçiler dönecek, Boyalı gidecek’

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa