Fotoğraf: AA

Newroz’un ardından gözaltı furyası başladı

Yurt çapında olaysız geçen Newroz kutlamalarının ardından 457 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 104’ü ise çeşitli iddialarla tutuklandı.


Newroz kutlamaları esnasında Türkiye’nin birçok kentinde gözaltına alınan 457 kişiden 59’u, çeşitli iddialarla tutuklandı. Kutlamalar esnasında PKK liderine “Sayın Öcalan” diye hitap eden DTP PM yedek Üyesi Medeni Kırıcı, “suç ve suçluyu övme” iddiası ile tutuklanırken DTP PM Üyesi Saadet Becerikli, DTP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş ve DTP Konya İl Başkanı Muzaffer Küçükyıldız’ın da aralarında olduğu birçok DTP’liye de aynı “suç” kapsamında soruşturma başlatıldı.
Başta İstanbul, Diyarbakır ve Mersin olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan Newroz kutlamalarında, resmi olmayan rakamlara göre 457 kişi, yaptıkları konuşmalar ve taşıdıkları renklerden dolayı gözaltına alındı.
İstanbul’daki kutlamada konuşma yapan DTP MYK Üyesi Sırrı Sakkık, “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla gözaltına alınırken İstanbul Newroz Tertip Komitesi Üyesi 7 kişi de 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet gerekçesi ile polis tarafından sorgulandı. Kutlamalar esnasında Abdullah Öcalan’a “Sayın Öcalan” diye hitap eden DTP PM yedek Üyesi Medeni Kırıcı, “suç ve suçluyu övme” suçlaması ile tutuklanırken DTP PM Üyesi Saadet Becerikli, DTP İstanbul İl Başkanı Doğan Erbaş ve DTP Konya İl Başkanı Muzaffer Küçükyıldız’ın da aralarında olduğu birçok DTP’li hakkında da aynı “suç” kapsamında soruşturma başlatıldı.
100’den fazla tutuklama
Resmi olmayan rakamlara göre İstanbul’da 104, Diyarbakır’da 75, Van’da 44, Mersin’de 76, Şırnak’ta 27, Mardin’de 26, Bingöl’de bir, Batman’da 15, Şanlıurfa’da 34, Siirt’te 20, Konya’da 12, Ardahan’da bir, Gaziantep’te 15, Hakkari’de 3, Bursa’da 3 ve Adana’da bir olmak üzere gözaltına alınan toplam 457 kişiden en az 104’ü çeşitli iddialarla tutuklandı. (İstanbul/DİHA)
Aysel Kılıç
www.evrensel.net