‘Askerler yasadışı girişi itiraf etti’

BM’nin yeni yaptırımlarıyla sıkıştırılan İran, Basra Körfezi’nde sınır ihlalinde bulundukları gerekçesiyle esir aldığı 15 İngiliz askerinin, “İran karasularına yasadışı bir biçimde girdiklerini itiraf ettiklerini” bildirdi.


BM’nin yeni yaptırımlarıyla sıkıştırılan İran, Basra Körfezi’nde sınır ihlalinde bulundukları gerekçesiyle esir aldığı 15 İngiliz askerinin, “İran karasularına yasadışı bir biçimde girdiklerini itiraf ettiklerini” bildirdi.
Diğer yandan İran’ın, İngiliz deniz piyadelerini “ülke hakkında bilgi toplamak ve casusluk yapmak” amacıyla Irak ile İran sınırını oluşturan Şat-ül Arap Nehri yakınlarında devriye gezdiği suçlamasında bulunmaya hazırlandığı iddia edilirken özellikle İngiliz basınında yer alan haberlerde, esir alınan 15 İngiliz deniz piyadesinin “casusluk suçundan yargılamaya hazırlandığı” yazıldı.
İran Genelkurmay Başkanı General Ali Rıza Afşar, esir alınan askerlerin başkent Tahran’a nakledildiğini doğruladı ve “Sorgulama sırasında, askerler İran karasularına yasadışı bir biçimde girdiklerini itiraf ettiler. Bu, İran İslam Cumhuriyeti’nin sınırlarının ihlalidir” dedi.
Ancak Afşar, İngiliz askerlerinin “casusluk” suçundan yargılanıp yargılanmayacağı konusunda bilgi vermekten kaçındı.
‘Yargılanacaklar’ iddiası
İngiltere’de yayımlanan “The Sunday Times” gazetesi ise iddiasını, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a yakın çevrelerin etkili olduğu bir internet sitesine dayandırdı. Söz konusu sitede, İngiliz askerlerinin yargılanacağına dair haberlerin önceki gece yayımlanmaya başlandığını duyuran Times, internet sitesinde İngiliz askerlerinden “asiler” diye söz edildiğini de bildirdi.
Sitede ayrıca, İngiliz askerlerinin “bilinçli” olarak İran topraklarına girdiklerinin kanıtlanması halinde bu kişilerin “casusluk” yapmaktan “suçlu” bulunacakları yorumuna yer verildiğini de kaydeden Times, sitede “Durumun böyle olması halinde bunun İran yasaları uyarınca cezası ağır olacaktır, casusluk İran yasalarında en ağır suçlardan biridir” ifadesinin yer aldığını duyurdu.
The Guardian gazetesinde yer alan haberde de benzer ifadelere yer verildi, ancak İngiliz askerlerinin “casusluk” ile suçlanıp suçlanmayacağı konusunda kesin bilgiler yer almadı. Guardian, İran’ın İngiliz askerleri hakkında dava açmaya hazırlandığını yazdı.
Irak olayının intikamı mı?
“The Sunday Telegraph” gazetesinde yer alan bir haberde CIA’nın, İngiliz istihbaratı MI6’i, geçen ocak ayında Irak’ta “İran istihbaratı elemanı” oldukları zannıyla tutuklanan 5 kişinin intikamını almak için böyle bir eyleme geçeceği yolunda uyardığı da iddia edildi.
Diğer yandan İran’ın Londra Büyükelçisi’ni ikinci kez İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na çağıran Londra yönetimi, bir kez daha askerlerin salıverilmesini talep etti. Buna karşın İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Huseyni ise İngiltere’yi, İran’ın “bağımsızlığını hiçe saymak” ile suçladı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net