Kütüphaneler haftası başladı

Mart ayının son pazartesisine denk gelen Kütüphaneler Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bakan Atilla Koç, İstanbul’a dev bir kütüphane kuracaklarını açıkladı.


Mart ayının son pazartesisine denk gelen Kütüphaneler Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bakan Atilla Koç, İstanbul’a dev bir kütüphane kuracaklarını açıkladı.
“Tarih Boyunca Kütüphane ve Kütüphaneci” başlığıyla düzenlenen 43. Kütüphane Haftası etkinlikleri, Ankara Küçük Tiyatro’da yapılan törenle başladı. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, konuşmasına İstanbul’a “İstanbul Kütüphanesi” adıyla dev bir kütüphane kuracaklarını açıklayarak başladı. Bu konuda hazırlanan kanun tasarısının gelecek hafta Bakanlar Kurulu’ndan geçmesini beklediğini söyleyen Koç, bunun İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olacağı etkinlikleri kapsamında yapılacağını belirtti. 43. Kütüphane Haftası’nın konusu “Tarih Boyunca Kütüphane ve Kütüphaneci” olarak belirlendi.
Dijital ortama geçildi
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ahmet Arı da, geçen yıl kapalı olan 257 kütüphanenin hizmete açıldığını, 162 bin 552 yazma eserin 135 bin 581’inin dijital ortama aktarıldığını bildirdi. Arı’nın açıkladığı verilere göre, “Kütüphaneler için” başlıklı kampanyada 108 bin kitap ile bilgisayar ve donanım malzemesi sağlandığı ve bina onarımı gerçekleştirildi. 81 İl halk Kütüphanesi, İstanbul Beyazıd Devlet Kütüphanesi ve 18 İlçe Halk Kütüphanesine internet erişim merkezi kuruldu. Ayrıca, “Türk Edebiyatının Dışa Açılımı: TEDA” projesi kapsamında 2005 ve 2006 yıllarında toplam 108 eserin 33’ü farklı dillerde yayımlandığı. “Eve Teslim Kitap Projesi”, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi Restorasyon ve Araştırma Merkezi’nin Kitap Hastanesi’ne dönüştürülmesi ve “Her Üniversitede Bir Kültür Kitaplığı” projeleri ise devam ediyor.
Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal da kütüphanelerin önemine dikkati çekerek, “Bugün tabelasında Kültür ve Turizm Bakanlığı yazan birçok Halk Kütüphanesi 250-300 kitap ile bodrum katlarında, kütüphaneci olmayan kişilerle hizmet vermektedir” dedi.
Konuşmaların ardından Bakan Atilla Koç, “Kütüphaneler İçin” kampanyasına destek veren kişi, kuruluş ve yayımcılara teşekkür plaketlerini verdi. Kitap okumanın Türkiye’de yaygınlaşması için köy köy dolaşan “Eşekli Kütüphaneci” Mustafa Güzelgöz ile Türkiye’de kitap okumamaktan dolayı artan şiddet ve toplumsal olayların ele alındığı bir piyesin sunulmasıyla tören sona erdi.
Adana’da etkinlikler
Kütüphaneler haftası nedeniyle Adana Sabancı Kültür Merkezi İl Halk Kütüphanesi’nde bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, yıl boyunca kütüphaneden en fazla kitap alan ve okuyan çocuklara hediyeleri Vali İlhan Atış tarafından verildi. 26 Mart–1 Nisan tarihleri arasında yapılan kütüphane haftası nedeniyle “Geçmişten Bir Yolculuk” adlı fotoğraf sergisi, Sabancı Kültür Merkezi İl Halk Kütüphanesi Fuayesi’nde açılacak. Sergide, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918 tarihinden itibaren Adana’ya yaptığı ziyaretler 1935–1960 yıllarında Adana’nın tarihi görüntülerinin fotoğraflarının yer alıyor.
Etkinlikler kapsamında, ayrıca söyleşi, konferans ve belgesel gösterimleri yapılacak, en çok kitap okuyucularına hediyeler verilecek, şair ve yazarların katılımıyla söyleşi ve imza günleri gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net