AKM değil AKP yıkılacak

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yıkılmasına karşı çıkan aydın, yazar ve sanatçılar ile bir çok kitle örgütü-kurumların destek verdiği şarkılı, türkülü, şiirli eylemde “AKM değil AKP yıkılacak” denildi.


Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin yıkılmasına karşı çıkan aydın, yazar ve sanatçılar ile bir çok kitle örgütü-kurumların destek verdiği şarkılı, türkülü, şiirli eylemde “AKM değil AKP yıkılacak” denildi.
AKM’nin önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “AKM Yıkılmasın”, “Tiyatrocular Korkmuyor”, “Sanatımız Sokağa Çıkmalıdır” yazılı pankartlar açarak “Haldun Taner Burada”, “Orhan Kemal Burada”, “Sabahattin Ali Burada”, “İsmet Küntay Burada”, “Maksim Gorki Burada” yazılı dövizler taşıdılar.
“Sanat korkakların işi değildir, tiyatro hiç değildir” diyerek birçok tiyatro ve meslek kuruluşunun imza attığı “Dünya Tiyatro Günü Karşı Bildirisi”ni okuyan Orhan Aydın, “Sistem bu kurumları gözden çıkarmıştır” dedi. “Bizler perdelerimizi her zamankinden daha çok bağımsızlık için, eşitlik için, özgürlük için açacağız” ifadesini kullanan Aydın, bu sesin burada kalmaması gerektiğini belirterek, herkesi 5 Nisan’ da ihaleye çıkartılacak Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun önüne çağırdı.
TOBAV, DETİS, Kültür Sanat Sen, TOMEB, Işık Der, Ankaram Platformu’nun kaleme aldığı bildiriyi okuyan Tamer Levent ise, “Türkiye’nin geleceğine onarılmaz hasarlar veriyorlar! Türkiye’nin kültürel gelişmelerine, özensiz, kaba saba ve adeta hınçla yaklaşarak, aynı ülke içinde birbirine hınç duyan taraflar yaratmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. Ataol Behramoğlu ise, “AKM değil AKP yıkılacak” dedi. Kültür Bakanı Atilla Koç’un arada bir uyanarak AKM’yi yıkmakla uğraştığını ifade eden KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, bu ülkenin halkıyla sanatıyla özgürleşebileceğini belirtti. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Başkanı Üstün Akmen, “AKM’yi yıktırmayalım, gerekirse gelin hep birlikte dozerlerin önüne yatalım” çağrısında bulundu. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, herkesi İstanbul’a sahip çıkma kavgasına davet etti.
Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği adına konuşan Nurbanu Engindeniz, AKM’nin bir aydınlanma ve aydınlatma kurumu olduğunu dile getirdi. Tiyatro Yapımcıları Derneği’nden Nedim Saban “Dün mutsuzduk, bugün umutsuz belki ama gelecek kuşaklar için hesap sormak zorunda olduğumuza inanıyoruz” dedi. Ayrıca opera sanatçıları söylediği aryalarla, Hüsnü Şenlendirici klarneti, Orhan Şallıel piyanosuyla, Cahit Berkay, Emin İgüs ve Ufuk Karakoç sazları ve sözleriyle, Ataol Behramoğlu, Metin Coşkun ve Levent Ülgen seslendirdikleri şiirlerle yapılan eyleme renk kattı. (İstanbul/EVRENSEL)
Sanatçılar: ‘Bu kalabalık onlara dur diyecek’
Levent Ülgen: Her şeyden önce AKM binası bir simge. Sadece bir binanın yıkılması önemli değil. Önemli olan sanatı yıkmaya çalışmaları. Tiyatroyu, operayı, baleyi yıkmaya çalışmaları. Resmi, heykeli görmezden gelmeleri. Yani bir belediye başkanı bir heykele tükürebilecek cüreti gösterebiliyorsa bu ülke tehlikeli bir yere gidiyor demektir. Bursa’da senfoni binasının yıkılması, Ankara’da Yeni Sahne’nin yıkılmak istenmesi... Şimdi sıra burada ve yakında sanat yapmaya yasak gelecek. Tiyatro yapanları tutuklayacaklar belki, Arya söyleyenlere işkence yapacaklar belki de. Böyle bir tehlike var çünkü. Buna karşı ayakta olmalıyız.
Cahit Berkay: Kimseyi kandırmaya çalışmasınlar. 2009 yılında yapılacak olan IMF toplantısı, bunların asıl amaçlarını gösteriyor. Tabii ki açıkça tiyatro kötüdür, diyemiyorlar. Böyle gizli kapaklı hesaplar yaparak amaçlarına ulaşmak için bu yolları kullanıyorlar. Akıl denen şey herkeste var. Buradaki art niyeti herkes görüyor ve burada da bir tavır konuyor. Bina falan bir palavra, amaçları sanatı yok etmek. Bu anlamda da ciddi bir şekilde sesimizi çıkartmamız gerekiyor.
Sine-Sen Başkanı Yusuf Çetin: Bu uygulamanın altında rant aramaktan başka bir şey düşünemiyorum. Böylesi sanat ve sanatçıların öteden beri süre gelen anıtlarını yok eden bir anlayış bir anlamda tüm sanat katmanını rahatsız etmekte ve acıtmakta. Bu tür güzelliklerin yanına güzellikleri katılması gerekirken, var olanın yok edilmesine yönelik çabaların arkasında nasıl bir zihniyet var, onu düşünmek bile istemiyorum. Ama ne var ki acı veren tarafı birkaç misli daha sanatçı direnişi olmalıydı. Sayımız az geldi bana. Buna rağmen buradaki atmosfer insana büyük coşku veriyor. Bir anlamda suskun kalmamanın bir gösterisidir diye düşünüyorum. Bu anlamda da biz Sine-Sen olarak bu çabaya destek sunmak için buradayız ve her zaman da olacağız.
Rutkay Aziz: Genelde hakim olan politika satmak ve yıkmak üzerine gittiği için burada yaşadığımız şaşırtıcı olmuyor. Bırakın uygulamayı, en azından bunları düşünmenin bile bir suç olduğuna inanıyorum. Kaldı ki her iki sahnenin de bu ülkenin kültürel yaşamında çok önemli yerleri var. Muhsin Ertuğrul Hoca’nın AKM’nin var oluşunda çok büyük emeği var. Düşünsenize Türk Tiyatrosu’nun yaratıcı ve gerçek anlamda kurucusu olan Muhsin Ertuğrul’a çok büyük ve iki taraftanda bir saldırı var. Onun için bu duyarlılık bu coşku bu büyüyen kalabalık bunlara dur diyecektir.
Selahattin Taşdöğen: Buranın yıkılmaması için bütün gücümüzle yıkılmasına karşı çıkacağız. Başka bir opera sahnesi, bale sahnesi yok. Elimizdeki olanı da yıkmaya çalışacak olan zihniyetin, buralara dokunmak isteyenlerin sanıyorum ki beyinleri yok. Ya da sanattan hiç anlamıyorlar, sanat nedir bilmiyorlar.
www.evrensel.net