27 Mart 2007 04:00

Rice bölgede nabız yokluyor

Ortadoğu’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Mısır Devlet Başkanı Hüsni Mübarek’le görüşmesinin ardından Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le ayrı ayrı görüştü.

Paylaş

Ortadoğu’da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Mısır Devlet Başkanı Hüsni Mübarek’le görüşmesinin ardından Filistin lideri Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert’le ayrı ayrı görüştü.
Rice’in bölgeye bu sene içinde yaptığı üçüncü ziyaret, 28-29 Mart tarihlerinde düzenlenmesi beklenen Arap Birliği zirvesinden önce “nabız yoklama” turları olarak yorumlanıyor. Arap Birliği zirvesinde, ülkelerin Suudi patentli “Barış İnisiyatifi Planı”nı İsrail’e yeniden önermesi bekleniyor. Arap zirvesine hazırlık için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da toplanan Arap Birliği dışişleri bakanları, 2002’de Beyrut’ta yapılan zirvede kabul edilen Suudi “barış inisiyatifi”ni aynen kabul etti.
Rice, ilk olarak Abbas ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rice, İsrail ve Filistinliler arasında “Filistin devleti kurulması konusunda ilerleme sağlanması için ortak gündem oluşturulması gerektiğini” belirtti.
Abbas da Olmert’le daha sık görüşme konusunu ele aldıklarını kaydetti. Abbas, esir değişimi konusuna da değindi.
Karşılıklı jestler
ABD Dışişleri Bakanı, Abbas’la görüşmesinin ardından Kudüs’e geçerek Olmert’le bir araya geldi. Görüşmede, “benzer konuların” ele alındığı ifade edildi.
Olmert de, Filistin lideri Abbas’la görüşmelere “ara vermeden devam edeceğini” ifade ederken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ise, “ılımlı Arap” liderlerle bölgesel zirve düzenlenmesine, “memnuniyetle karşıladığını” ve “hiç tereddüt etmeden katılacağını” belirtti.
Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da, İsrail ve Filistin’i kapsayan ilk resmi ziyaretinde, Filistin’de yeni hükümetin Hamaslı üyeleriyle görüşmek için ortamın “henüz uygun” olmadığını söyledi.
BBC muhabiri için 2. grev
Öte taraftan İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin muhabiri Alan Johnston’un kaçırılmasını protesto eden Filistinli gazeteciler, bir kez daha 24 saatlik grev kararı aldı.
Gazeteciler sendikasının açıklamasında, muhabirin kaçırılmasından beri 2. kez 24 saatlik greve giden gazetecilerin amacı, “Filistinli yetkilileri 44 yaşındaki Johnston’un serbest bırakılması için daha fazla çaba sarf etmeye itmek” olarak ifade edildi. (DIŞ HABERLER)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ünlü bir siyasetçiye 10 milyon dolar rüşvet!

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa