Mensa’da sular durulmuyor

Adana’nın en büyük tekstil fabrikalarından biri olan Mensa’da, 2003 yılında girdi-çıktı yoluyla tüm işçilerin, kıdemlerinin sıfırlanmasıyla başlayan sorunlar bugün de devam ediyor.


Adana’nın en büyük tekstil fabrikalarından biri olan Mensa’da, 2003 yılında girdi-çıktı yoluyla tüm işçilerin, kıdemlerinin sıfırlanmasıyla başlayan sorunlar bugün de devam ediyor. Mensa işçileri, girdi çıktı yapılmasının ardından alacakları için mahkeme mahkeme dolaşırken, patron Mehmet Ulutaş ise, hakkında açılan davalardan dolayı rekora koşuyor.
Yaşanan sıkıntılar DİSK/Tekstil Sendikası içinde de ayrılıklara yol açtı. DİSK/Tekstil Genel Merkezi Mensa Şubesi’ne kayıtlı işçi sayısının 500’ün altında olmasını gerekçe göstererek Şube Başkanı Mahmut Odyakar’ın profesyonelliğini geri aldı. Odyakar ise bu uygulamanın maksatlı olduğunu savunarak dava açtı.
‘Patron rahatsız oldu’
Mensa Şube Başkanlığı görevine 28 Eylül 2006 yılında gelen Mahmut Odyakar, “İşçilerin ücretlerini ödemeyen patron Ulutaş’ı her yere şikayet ettim. Ulutaş bundan rahatsız oldu. Ardından profesyonel yöneticiliğim iptal edildiği ve Mensa Şubesi’nin giderleri gönderilmedi. Ben cezalandırıldım. Maksat istifa ettirilmem. Çünkü tüzük gereği görevden alamıyorlar” diye konuştu. Odyakar, üye sayısının 500’ün altında olması ile ilgili ise şunları anlattı: “Peki, ben profesyonel yapılırken de üye sayımız 500’ün altında değil miydi? Bunu yeni mi hatırladılar. Yine Bossa eski Şube Başkanı Recep Nur, yönetimi olmadığı halde profesyonelliği yıllarca nasıl sürdürdü? Şube masrafları niye ödendi?”
Ceytaş, Edirne, İstanbul 1 ve 2 No’lu şubelerinin de üye sayısının 500’ün altında olduğuna dikkat çeken Odyakar, yaşanılanın çifte standart olduğunu söyledi. Süleyman Çelebi’nin Mensa’da geriye dönük yaptığı protokoller nedeniyle, işçilerin açtığı ücret ve ikramiye davalarını kaybettiğini belirten Odyakar, bankalara Ulutaş’ı şikayet ettiği sırada bazı bankaların kendisini arayarak, “Siz Mensa işvereni Mehmet Ulutaş’tan şikayetçi oluyorsunuz. Ama sendikanızın Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Ulutaş için kredi istiyor” dediğini aktardı.
Sendikaya üç ayrı dava açtı
Mensa Şube Başkanı Mahmut Odyakar, DİSK/Tekstil Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve yönetim kurulu hakkında üç ayrı dava açtı. “Görevi kötüye kullanmaktan” açılan davalarda Odyakar, DİSK/Tekstil Genel Merkezi’nin Mensa AŞ’de işçilerin 135 bin YTL aidat alacağı için sekiz aydır işlem yapmadığı için suç işlediğini belirtiyor. İkinci davada Odyakar, Mensa işçilerinin uğradığı haksızlığı kamuoyu ile paylaştığı ve işçilerin haklı mücadelesini verdiği için profesyonel yöneticilik kadrosunun iptal edilmesinin kasıtlı olduğunu dile getiriyor. Üçüncü davada ise DİSK/Tekstil Genel Merkez yönetimini, sendikanın tüzüğünü ihlal etmekle suçluyor.
Çelebi, kabul etmedi
DİSK ve DİSK/Tekstil Genel Başkanı Süleyman Çelebi, hakkındaki suçlamayı kabul etmedi. Çelebi, Odyakar’ın profesyonel kadrosuna son verilmesi hakkında, “Şube yönetimimiz 9 kişi iken yönetim 3 kişiye düştü ve şubenin sayısal çoğunluğu kalmadı. Böylece karar alma ve uygulama durumu ortadan kalktı. Profesyonel yöneticilik kadrosu olan ve 500 üyenin altındaki şubeler yönetim kurullarıyla tüm organlarıyla çalışıyor. Mensa’da yönetim işlemez bir noktada” dedi. İşçilerin üye aidatlarının yatırılmadığını doğrulayan Çelebi, aidat listesinin tespitini yaptıklarını söyledi. Aidat miktarını belirlediklerini ve kayıt altına aldıklarını dile getiren Çelebi, ancak işçi ücret alamazken sendikanın kendi aidatının peşine düşmesinin doğru olmadığını düşündüklerini ve bunun için girişimde bulunmadıklarını açıkladı.
Mensa’nın kredi bulması için girişimlerde bulunduğunu kabul eden Çelebi, “Mensa iyi dönemde iyiydi. İşçilerin düzenli ücret aldığı ve ücretlerin ortalamanın üstünde olduğu zamanlar vardı. Tekstilde bir kriz var. Ancak Mensa ciddi sorunlar yaşıyor. Ben de bir tekme vurayım anlayışı doğru değil. İşçiler ne olacak, işçilerin alacağı nasıl ödenecek. Fabrika yine eskiye dönecek mi? Ben bunları düşünüyorum. Bunları Ulutaş’ı düşündüğüm ve sevdiğim için değil. İşçinin çıkarını düşündüğüm için yapıyorum” diye konuştu.
Mensa Şube Başkanı Mahmut Odyakar’ı, bireysel menfaat peşinde koşmakla suçlayan Çelebi, Odyakar’ın sendikayı zedelediğini, profesyonel kadrosunun alınmasını kabul edemediğini söyledi. Çelebi, Mensa Şubesi’ni Ceytaş Şubesi’ne bağlamak gibi bir amaçlarının de olmadığını belirtti. (Adana/EVRENSEL)
2003’te yaşananlar
2003 yılında, imzalanacak protokolle işçilere 10 yıllık geleceğin garanti altına alınacağı, işten atılmaların olmayacağı ve ücretlerini zamanında ödeneceği söylendi. İşçiler, çözüm olarak sunulan ibranameye imza attı. O dönem Mensa’da çalışan 1200 işçinin yevmiyeleri 23.5 YTL iken 12.75 YTL’ye düştü. Bunu kabul etmeyen 310 işçi sendikadan istifa etti ve ardından işten atıldı. İşçilerin birliği bozuldu, sendika yetkisizlik tehlikesi yaşadı. Verilen sözler tutulmadı, ücretler ödenmedi, işten atılmalar devam etti. Sonuç olarak 2003 yılından bugüne 1100 sendikalı işçi işinden oldu. Geriye 280 işçi kaldı. Bu işçilerin 211’i DİSK/Tekstil, 69 ise TEKSİF üyesi. Ayrıca kapsam dışı ya da taşeron olarak görülen 150 kadar çalışan var. Bugün içerde çalışan işçiler 8 aydır ücret alamıyor. Ücretsiz izinler sürüyor.
Mensa’da DİSK/Tekstil’in yaşadığı yetki sorunu, TEKSİF’in işyerine girmesi, dönemin Şube Başkanı Ayhan Dolaşır’ın DİSK/Tekstil’in Genel Merkezi’ne çekilmesi, daha sonraki Şube Başkanı Ahmet Merkezli’nin Mensa sorunlarından bunalması ve “Hata yaptık, patrona güvendik” diyerek istifa etmesi… Tüm bu gelişmelerin kaynağı 2003 yılında verilen tavizler oldu. Mensa patronu için ise 2003 yılı bir milat olarak yaşandı. Fabrika aynı yıl, 25 bin metre fazla kadife üretimi gerçekleştirdi ve 20 milyon Avro ek ciro yaptı.
Halil İmrek
www.evrensel.net