izlence...

 • Yukaroba köyünün merasına, koca çınarın dibine, son model siyah bir minibüs park etmişti. Köyün sığırtmacı Veli, elini alnına siper ederek, çayın karşı kıyısından minibüsü gözlüyordu.


  Yukaroba köyünün merasına, koca çınarın dibine, son model siyah bir minibüs park etmişti. Köyün sığırtmacı Veli, elini alnına siper ederek, çayın karşı kıyısından minibüsü gözlüyordu. Minibüsün kapısı açıldı, içeriden koyu takım elbiseli dört adam indi. İçlerinden biri, bu en sabırsızı olmalıydı, paçalarını sıvayıp ayaklarını incecik, kıl gibi akan suya soktu. Diğerleri ceketlerini çıkardılar, kravatlarını gevşettiler. Biri gömleğini de çıkarıp atletle kalmıştı. Takım elbiseli olmayan 5. adam, ki bu da şoför olmalıydı, minibüsten bir halı getirip, çınarın koyu gölgesine yaydı halıyı. Ayaklarını suya sokan adam dışındakiler, koyu gölgenin altındaki halıya kuruldular. Şoför bagajdan iki adet kocaman karpuz indirip halının üzerine koydu. Veli hemen telefonunu çıkardı, yıldız 123 kareyi tuşlayıp, kaç kontürü olduğuna baktı. Eksi 12 kontürü kalmıştı. Hemen Hızır’a bir mesaj çekti: “abi merada siyah bi araba var, içinde de kodaman adamlar, bi bakın bakam neymiş”
  Bir çeyrek saat sonra Hızır yanına üç azayı alarak meraya geldi. Hızırları gören Veli koşarak onların yanına gitti. “Hızır abey, bunlar kimdir, necidir?” diye sordu. Hızır:
  - Ne bilem len, kadasturocular olmasın bunnar! diye soruyla karşılık verdi soruya. Veli:
  - Abey, soruya soruylan karşılık verme! diye uyardı Hızır’ı.
  Hızır “Veliiii!” dedi sert sert “Senin dilin çok uzadı!” Veli patavatsızca konuştuğunu düşünüp yüzünü yere eğdi. Hızır ve yanındaki üç aza, çayı geçip siyah minibüsün yanına gittiler. Bir yarım saat orada kaldıktan sonra, adamlarla vedalaşıp tekrar çayı geçtiler. Veli koşarak Hızırların yanına gitti ve merakla sordu:
  - Kimmişler abey?
  Hızır kafasını bilgiç bilgiç sallayarak cevapladı Veli’nin sorusunu:
  - Kuraklığı İzleme Kurulu’ndan arkadaşlarmış. Angara’dan geliyollarmış. Su ve erzak talep ettiler, onları getircez hinci!
  - Aboo! Bizim suyum bize yetmiyo abey. Bunnara da mı su yetiştircez gali?
  - N’apalım oğlum, adamlar hükümetten geliyollar!
  Ertesi hafta Şahin Tepesi mevkiine beyaz bir minibüs yanaştı. Onları da ilk gören yine köyün sığırtmacı Veli oldu. O beyaz minibüsten de koyu takım elbiseli adamlar indi. Onlar da bir şeyi izliyor gibiydiler. Veli yine Hızır’a mesaj çekti. Sonradan öğrenildi ki onlar da “Kuraklığı İzleme Kurulunu İzleme Komitesi’ymiş.
  M. Öner
  www.evrensel.net