Sırada Mezopotamya var

Yağış azlığı, mevsimlerin sıcak gitmesi ve bilinçsiz su sarfiyatına bağlı kuraklığın etkisinin net şekilde gözlendiği Konya Ovası’ndan sonra sırada Harran ve Mezopotamya ovalarının bulunduğu, buralarda da ciddi kuraklık tehlikesinin baş gösterdiği belirtildi.


Yağış azlığı, mevsimlerin sıcak gitmesi ve bilinçsiz su sarfiyatına bağlı kuraklığın etkisinin net şekilde gözlendiği Konya Ovası’ndan sonra sırada Harran ve Mezopotamya ovalarının bulunduğu, buralarda da ciddi kuraklık tehlikesinin baş gösterdiği belirtildi. Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Durak, Türkiye’de küresel ısınmanın etkilerinin en bariz şekilde görüldüğü yerlerin başında Konya Ovası’nın geldiğini söyledi.
Prof. Dr. Durak, Konya Ovası’nın bütünüyle elden çıkma noktasına geldiğini, sırada ise Türkiye’nin verimli ovalarının başında gelen Harran ve Mezopotamya ovalarının olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
‘’Şanlıurfa’daki Harran Ovası ile Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak’ı kapsayan Fırat ve Dicle arasındaki Mezopotamya Ovası da ciddi kuraklık tehlikesi yaşıyor. Bilinçsiz sulamanın yapıldığı bu 2 ovada 10-15 yıl önce 25-30 metreden alınan yeraltı suyu, artık ancak 150-200 metre seviyelerinden alınabiliyor. Toprak vahşi sulama (salma sulama) ve sürekli ekim nedeniyle biyolojik olarak yorulduğu için, verim de azaldı. Sulama imkanları zayıfladığı için tarımsal faaliyetler bundan zarar görmeye başladı. Artık özellikle pamuk eken çiftçi verimden hiç memnun değil.’’
Prof. Dr. Durak, önlem alınmadığı takdirde, gerek Konya, gerekse verimli Harran ve Mezopotamya ovalarında tarımın yapılamaz hale geleceğini, bunun da ülke ekonomisine olumsuz etki yapacağını sözlerine ekledi. (Konya/AA)
‘Tarlaları güneş enerjisi ile sulamak mümkün’
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen İç Anadolu Enerji Forumu kapsamında Konya ve Akşehir Enerji Forumu geçtiğimiz hafta sonu Konya’da yapıldı. Forumda Konya’da elektrik tüketiminin yüzde 25’inin tarımda gerçekleştiğine dikkat çekilerek, tarımsal üretimde güneş enerjisinin devreye sokulması önerildi. EMO Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş tarımsal sulamanın çevresel etkileri, gittikçe bozulan doğal hayat dengesi, kaybolan hayvan ve bitki türlerinin dikkate alınmasını istedi. ZMO Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk ise önlem alınmazsa enerjide ve tarımda ciddi sorunlar yaşanacağını vurguladı. Motuk, üreticileri zor günlerin beklediğini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net