27 Mart 2007 00:00

GÜNCEL

AKP yöneticileri ve yandaşları ya mizahı seviyorlar ya da yaptıkları açıklamaların çok komik olduğunun farkında değiller. Son bombaları, “yargı krizi” konusunda yaptıkları açıklama: HSYK yargıda kadrolaşmak istiyormuş!

Paylaş

AKP yöneticileri ve yandaşları ya mizahı seviyorlar ya da yaptıkları açıklamaların çok komik olduğunun farkında değiller. Son bombaları, “yargı krizi” konusunda yaptıkları açıklama: HSYK yargıda kadrolaşmak istiyormuş!
AKP’lilerin bu iddiasının dayanağı ne? HSYK boş olan Yargıtay üyeliklerine seçim yapmak istiyormuş. Peki, HSYK’nın görevi bu değil mi? Başka bir görevi yok ki? Bir kurul görevini yapmak istediğinde nasıl kadrolaşmak istiyor olabilir? Zaten bütün hakim ve savcı atamalarını HSYK yapmıyor mu? HSYK kurulduğundan bu yana bu işi yapıyor.
HSYK nasıl kadrolaşacak. HSYK bir parti mi ki, kendi yandaşlarını atasın? AKP yandaşlarının ima ettiği ya da bazı yerlerde açıktan söylediği şudur: HSYK’daki çoğunluk AKP’nin karşıtlarından oluşuyormuş ve AKP karşıtlarını Yargıtay’a atamak istiyormuş.
O zaman, AKP Yargıtay’a kendi yandaşları atanmayacağı için HSYK’yı çalıştırmıyor.
AKP yanlısı ve Fetullahçı gazeteler “yavuz hırsız” misali HSYK’yı siyasi kadrolaşmaya gitmek ile “solcu, Alevi vb”ni atamak istemekle suçluyor. Yani, AKP yandaşlarına göre “solcu ve Alevi”ler yargıyı ele geçirecekmiş! Sanki, hakim ve savcıların büyük çoğunluğunun Türk-İslam çizgisinde olduğu bilinmiyormuş gibi, solcular Aleviler yargıyı ele geçiriyor diye yalan yayın yapıyorlar.
Adalet Bakanı, yakında istinaf mahkemeleri kurulacak, Yargıtay hakimlerinin sayısı 150’ye inecek, onun için Yargıtay’ a hakim atamanın gereği yok diyor. Adalet Bakanı’nın söylediklerinin de doğru olmadığı, bir süre öncesi HSYK’yı Yargıtay üyeliği seçimleri ile toplantıya çağırmasından anlaşılıyor.
AKP ve yandaşları istiyor ki, bürokrasi gibi yargıda da AKP’liler ve Fetullahçılar köşe başlarını tutsun. Yasalar çiğneniyormuş, kuvvetler ayrılığı ilkesi göz ardı ediliyormuş Adalet Bakanı ve AKP’nin umurunda değil.
Şimdiye kadar, bizler “yargı bağımsız değil, adalet bakanları yargıya müdahale ediyor” derken, Hükümetler ve Adalet Bakanları “Bizim HSYK’da bulunmamız sembolik, HSYK’da hakim ve savcı atamalarını Kurul’ un yargıdan gelen beş üyesi yapıyor” derlerdi. Bunun böyle olmadığı şimdi çok açık görüldü. Adalet Bakanı, Yargıtay’a iki adamını daha sokabilmek için gelmiş geçmiş bütün hükümetlerin yargı ile ilgili “bağımsızlık” savunmalarını geçersiz kıldı.
Yasa, hukuk tanımaz Adalet Bakanı’nın bugüne kadar yaptığı hayırlı tek iş budur.
Artık, kimse yargı bağımsızdır, doğal hakim ilkesi uygulanıyor ve yargıç güvencesi vardır diyemez.
Kamil Tekin Sürek
ÖNCEKİ HABER

Genelge hayata geçirilsin

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa