Gazeteci Doğan Sivas olaylarını anlatıyor

Sivas’ta bir dönem gazetecilik yapan Soner Doğan, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te meydana gelen olayları kaleme aldığı ‘’Sivas 2 Temmuz 1993’’ adlı kitabının tanıtımını yaptı.


Sivas’ta bir dönem gazetecilik yapan Soner Doğan, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te meydana gelen olayları kaleme aldığı ‘’Sivas 2 Temmuz 1993’’ adlı kitabının tanıtımını yaptı. Doğan, Sivas olaylarına sahne olan Madımak Oteli yakınındaki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Sivas olayları sırasında aktif gazetecilik yaptığını ve etkinliklerin içerisinde yer aldığını söyledi. O dönemde resmi kaynaklardan yapılan tüm açıklamalara ve sıcak gelişmelere birebir şahit olduğunu belirten Doğan, olaylardan sonra birçok kişiyle görüştüğünü, yaşanan sıcak gelişmeleri kamuoyuna tarafsız bir şekilde sunmak için aynı yıl bu kitabı yazdığını söyledi. Ancak o dönemde askere gittiği için kitabın yayınlanamadığını, döndüğünde ise mahkeme sürecinin devam etmesi nedeniyle kitabın yayınının yapılamadığını anlatan Doğan, ‘’Bu kitabı yazarken amacım Sivas halkını aklamak ya da yerel basını aklama veya bir grubu bir zümreyi aklamak değildi. Amaç, burada doğruyu, tarafsız ve yalın bir şekilde yansıtabilmekti. Çünkü olayı hiç kimse bilmiyor” diye konuştu.
Susmadım...
Konunun anlatıldığı kadarıyla yanlış ya da taraflı bilindiğini savunan Doğan, şunları kaydetti: “Yanlış bilgi alabilirsiniz. Yanlı bilgi çok farklıdır. İnsanlara öyle bir anlatılmış ki insanların gözünde Sivas yaşanmaz bir şehir. Sivas insanları yakan, öldüren bir şehir. Sivas basını insanların yakılmasını, öldürülmesini tahrik etmiş, ön ayak olmuş, birileri olarak lanse ediliyor. Bunun karşısında susamazdım. Doğruyu biliyorsunuz. Susmak kabullenmek demektir. Konuşmak, gerçekleri anlatmak gerekir. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Ne kadar başarılı olur bunu zaman gösterecek.”
Çamuru silmek istiyoruz
Bu dönemde Sivas olaylarının geçmişte kalmaması ve geleceğe ışık tutması amacıyla yayınlanması gerektiği için bu yıl kitabını çıkarmaya karar verdiğini söyleyen Doğan, şöyle devam etti: “Sivas olaylarında biz bunu net bir şekilde gördük. Provokasyon çok net bir şekilde vardı. Tabi herkes burada gücünü denedi. Bu dönemde bu kitabın yayınlanması gerekiyor. Neden yayınlanması gerekiyordu? Bir, Sivas halkı böyle bir olaya bir daha düşmesin. İki, Sivas olayları nasıl Sivas’ta çıktıysa Çorum’da, Amasya’da, Kahramanmaraş’ta başka bir şehirde olabilirdi. O anda Sivas zemini uygundu. Şartlar uygundu. Aynı oyunlar yine oynanmaya çalışılıyor. Karadeniz’de aynı şeyler dönüyor. Bir Ogün Samast olayı var. Cinayet olayı var. Görüntüler elden ele dolanıyor. Sivas’ta da aynı şey oluyor.”
Kitabı yayınlayan Ekim Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Tahir İlker Bakır da kitabın 5 bin adet basıldığını belirtti. Bakır, “Hazırladığımız bu kitap ile Sivas’ın üzerindeki çamuru silmek istiyoruz” dedi. (Sivas/AA)
www.evrensel.net