Kuzey İrlanda’da tarihi adım

Kuzey İrlanda’da iki büyük siyasi hareket, tarihi bir adım atarak, koalisyon hükümeti kurmaya karar verdiler. Sinn Fein ile Demokratik Birlik Partisi (DUP) arasında varılan anlaşma doğrultusunda, hükümetin 8 Mayıs’ta kurulması kararlaştırdı.


Kuzey İrlanda’da iki büyük siyasi hareket, tarihi bir adım atarak, koalisyon hükümeti kurmaya karar verdiler. Sinn Fein ile Demokratik Birlik Partisi (DUP) arasında varılan anlaşma doğrultusunda, hükümetin 8 Mayıs’ta kurulması kararlaştırdı.
Eski bir Protestan kilisesi papazı olan DUP lideri Ian Paisley ile IRA’nın siyasi kanadı olduğu iddia edilen Sinn Fein lideri Garry Adams, önceki sabahki tarihi buluşmalarından sonra yaptıkları açıklamada, iki partinin hükümeti kurmak için 8 Mayıs tarihini “uygun” bulduğunu bildirdi. DUP, “Kuzey İrlanda’nın İngiltere’ye bağlı kalmasını”, Sinn Fein ise bölgenin bağımsızlığını talep ediyor.
‘Yeni siyasi dönem’
Anlaşmayı açıklayan Paisley, “Bugün Sinn Fein ile (hükümetin kuruluşu için) 8 Mayıs 2007 Salı gününü belirledik” derken, Adams da anlaşmayla adada “yeni bir siyasi döneme girildiğini” vurguladı.
Kesinleşmemekle birlikte gözlemciler, yeni hükümetin başbakanının DUP lideri Paisley, yardımcısının ise Sinn Fein liderlerinden Martin McGuinness olacağı öğrenildi.
Çabalar sonuç verdi
İki liderin ilk kez yüz yüze görüşmeleri, K. İrlanda’da uzun zamandır üzerinde çalışılan parlamento ve hükümete yeniden işlerlik kazandırma çabalarının başarıya ulaşması için önemli bir adım olarak görüldü.
Nitekim tarafların kuracakları koalisyon hükümetine atayacakları bakanların isimlerini önceki gece yarısına dek açıklamasını talep etmiş olan ve aksi halde, bölgenin kalıcı olarak Londra’dan yönetilmesi tehdidinde bulunan İngiltere, bu ültimatomun esnetileceğinin sinyallerini verdi. 12 üyeli kabinenin kurulması ardından Londra, K. İrlanda’da yetkilerini bu yönetime devredecek. Özerk yönetim, DUP-Sinn Fein-Londra gerilimi nedeniyle askıya alınmıştı. (DIŞ HABERLER)Sinn Fein lideri Adams’ın açıklaması

Sinn Fein lideri Gerry Adams, anlaşmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “anlaşmanın ve 8 Mayıs’ta politik kurumların restorasyonunun adada yeni bir siyasi dönemi açacağını” belirtti. Yürütülen tartışma ve varılan anlaşmanın, elde edilebilecek siyasi ilerleme potansiyelini gösterdiğini belirten Adams, “son dönemlerde attıkları her adımda, İrlanda halkının ihtiyaçlarını göz önüne aldıklarını” kaydetti. Sinn Fein lideri şöyle devam etti: “Adada halkın arasındaki ilişkiler yüzyıllardır anlaşmazlık, çatışma, acı ve trajediyle sakatlandı. Bir bakıma bu turuncuyla yeşil arasındaki üzücü tarihti. Ama şimdi, tanrının yardımıyla yeni bir başlangıç var. Sinn Fein turuncuyla yeşil ve diğer renkler arasında yeni bir ilişki inşa ediyor; her vatandaşın paylaşabileceği ve eşitçe sahibi olabileceği barış, refah ve adalet geleceği.”
Yine de önlerinde çeşitli zorluklar bulunduğuna işaret eden Adams, önlerindeki en önemli görevin yeni hükümeti kurmak olduğunu söyledi ve konuda İngiltere ve İrlanda hükümetlerine de görevler düştüğünü belirterek, destek çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net