Çiçek ‘yargı krizini’ unutturmaya çalışıyor!

Yargıtay ve Danıştay’daki boş üyeliklere seçim yapılmasıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga’nın toplantılara katılmaması nedeniyle ortaya çıkan kriz, dün Bakan Çiçek’in toplantıya katılmasıyla aşıldı.


Yargıtay ve Danıştay’daki boş üyeliklere seçim yapılmasıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga’nın toplantılara katılmaması nedeniyle ortaya çıkan kriz, dün Bakan Çiçek’in toplantıya katılmasıyla aşıldı. Boş üyelikler için 15 Nisan’da seçim yapılacak. Ancak, “Hiç geriye dönmeyin. Buna ve bundan sonraki kısımlara bakın” diyen Çiçek, Bakanlığı nedeniyle yaşanan soruna açıklık getirmekten halen kaçınıyor.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Adalet Bakanı Cemil Çiçek başkanlığında dün toplandı. Daha önceki toplantılara katılmayarak hakkında tutanak tutulup Yargıtay Başkanlar Kurulu’na suç duyurusunda bulunulan Müsteşar Fahri Kasırga’nın da hazır bulunduğu toplantıda, Yargıtay ve Danıştay’daki boş üyelikler için 15 Nisan’da seçim yapılması kararı alındı.
Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Bakan Çiçek, Yargıtay’da 10, Danıştay’da ise 4 üyeliğin boşalmasıyla yasa gereği seçim yapılması gerektiğini hatırlatarak “Eğer daha sonraki boşalmalar birbirine yakın tarihlerdeyse, bunlar birleştirerek yapılmaktadır. Kurulun geleneği de budur. Dolayısıyla bugün (dün) kurul, hem Danıştay seçimlerini hem de Yargıtay’daki boş bulunan üyeliklerdeki seçimleri birleştirmiştir” dedi.
Cemil Çiçek, geçtiğimiz haftalarda yapılan iki toplantıya katılmayan Fahri Kasırga ile ilgili kurulun soruşturma başlattığı yönündeki bir soruya, “Onlar geride kalmıştır. Bir tespit yapmış, Yargıtay’a bildirmiş, Yargıtay da gereğini yapmıştır. Hiç geriye dönmeyin. Buna ve bundan sonraki kısımlara bakın” yanıtını verdi. “Tartışma sona erdi diyebilir miyiz?” şeklindeki soruya ise Çiçek, “Bu sözlerimden ne anlam çıkarsa onu çıkarın” karşılığını verdi.
Kinaye yaptı
Bakan Çiçek, gündem toplantısına katılmak üzere HSYK’ya geldiği sırada da kinayeli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda HSYK’nın başkanı olan Çiçek, Adalet Bakanlığı Ek Binası’na gelişinde bir gazetecinin, “Toplantıya katılmak üzere mi geldiniz?” sorusunu, “Evet. Nasıl olsa el altından bilgileri alıyorsunuz. Çıkışta açıklama yaparım” diye yanıtladı.
HSYK’nın geçen hafta salı ve perşembe günü yapılan toplantılarına, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga katılmamış, yerine müsteşar yardımcısı da görevlendirmemişti. Bunun üzerine Kurul, Kasırga hakkında perşembe günkü toplantıdan sonra Yargıtay Birinci Başkanlığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.
Ankara Barosu: Bakanlık HSYK’nın çalışmasını engelliyor
Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar ise Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın HSYK’daki seçimlerin yapılmasını engellediklerini ve bunun hukuk devleti ilkesine ağır tecavüz olduğunu bildirdi. Coşar yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığı yargının bağımsızlığını korumaya davet ettiklerini bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net