neşe veren gazete

 • Eniştem “Şükriye, şu gazeteyi getir de neşemizi bulalım!” diye seslendi teyzeme. Antika bir herifti eniştem. Fakat neşe bulmak için gazete okuyacak olması yine de garip gelmişti bana.


  Eniştem “Şükriye, şu gazeteyi getir de neşemizi bulalım!” diye seslendi teyzeme. Antika bir herifti eniştem. Fakat neşe bulmak için gazete okuyacak olması yine de garip gelmişti bana. Benim bildiğim, bizim ülkedeki gazeteler insanın içini parçalayan haberlerle doluydu. Yok, şu şunu vurdu, yok şu bunu kesti, bu onu biçti... Bu üçüncü sayfa haberleri dışında da, olumlu haber olarak, renkli basın, ya patronların bir takım girişimlerini başarı olaraktan lanse ederek yurt sathına mâl eder, ya da “Muhteşem Türk Berlin’i salladı. Milli sporcumuz Osman dur durak tanımıyor” gibi gaz verici haberler yayınlarlardı.
  Eniştem bu türden gaz verici haberleri kastederek mi “neşemizi bulalım” demişti acaba? Teyzem elindeki gazeteyi sallaya sallaya önümden geçti ve eniştemin yanına oturup onunla birlikte gazeteyi okumaya başladı. Bir ara, eniştemin “gazete”den kastının mizah dergisi olduğunu düşünmüştüm ama şu anda karşımda okudukları şey manşeti, sürmanşeti falan olan basbayağı bir gazeteydi.
  Tam “Acaba yurt dışında mastır yaptığım süre içinde memlekette çok önemli değişmeler ve de gelişmeler olmuştu da benim mi haberim olmamıştı?” diye düşünüyordum ki, teyzemin ve eniştemin kahkahalarıyla irkildim: “Ha ha ha! Bu gazete insana mükemmel bir ülkede yaşadığı izlenimi veriyor!” “Ay evet valla, kendimi moralman süper hissetmekle kalmıyorum, aynı zamanda sıcacık bir sevgi seli sanki tüm bedenimi sarıyormuşçasına mutluluk ve umutla doluyor şu körpe yüreğim!”
  Bir şaka mıydı bu? Tanrım! Neler oluyordu? Gazete okuyup da nasıl bu kadar neşelenebiliyordu bu insanlar?İnanamıyordum...
  Bir süre karşımda kikirdemelerini izledikten sonra, dayanamayıp usuldan yanlarına yanaşıp gazeteye diktim gözlerimi ve gözlerime inanamadım. Manşetinden kulak haberine okkadar pembe bir tablo çiziyordu ki gazete, dayanamayıp sordum ablama: “Bu nasıl gazete yau?” Eniştem araya girip zart diye cevapladı: “Bu neşe veren gazete kayınbilader! İlk İtalya’da çıktı! Adı “Gold News” yani “Altın Haberler”di. Ertesi ay bizimkiler de aynı gazetenin Türkiye versiyonunu yaptılar. Bu gazetede hiçbir olumsuz haber yok! Okuyup okuyup neşemizi buluyoruz! Hem de bedava dağıtıyorlar! N’aaaaber?”
  (İtalya’da gerçekten de Gold News adında, yukarıda bahsettiğimiz türden bir gazete Mart ayından beri bedava dağıtılmaktaymış.)
  M. Öner
  www.evrensel.net