29 Mart 2007 00:00

Avukatlardan CMK protestosu

Manisa Barosu’nca alınan karar uyarınca, il genelindeki 600 avukattan 420’sinin Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamındaki görevlerinden istifa ettikleri bildirildi.

Paylaş

Manisa Barosu’nca alınan karar uyarınca, il genelindeki 600 avukattan 420’sinin Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamındaki görevlerinden istifa ettikleri bildirildi. Manisa Barosu Başkanı Remzi Demirkol, baronun eğitim salonunda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 19 Aralık 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5560 sayılı Yasa ve ilgili yönetmelik nedeniyle avukatların görevlerinden istifa ettiğini söyledi.
Adalet Bakanlığı’nın, bu yasayla avukatları karşısına aldığını vurgulayan Demirkol, müdafi ve vekil avukatların dava süresince hakim ve savcılar tarafından ücretlerinin belirlenmesini öngören yasa ile bu meslek kesiminin yevmiyeli işçi statüsünde değerlendirildiğini bildirdi.
İstanbul’da ise Çağdaş Avukatlar Grubu, avukatların bağımsızlığının yanısıra adil yargılama ve savunma hakkını yok ettiği gerekçesiyle CMK yönetmeliğini protesto etti. İstanbul Barosu önünde basın açıklaması yapan avukatlar, CMK yönetmeliğiyle belirlenen ücretlerin, asgari tarifenin çok altında olduğuna dikkat çektiler. Avukatlar, gelişmeler karşısında sessiz kaldıkları gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği ile İstanbul Barosu’nu da eleştirdiler. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Dünyanın sonu olmadı

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa