30 Mart 2007 04:00

Tiroj 5 yaşında...

İki aylık periyotlarla yayınını sürdüren Kürt kültür sanat dergisi Tiroj, 5. yılının ilk sayısında da oldukça geniş bir konu yelpazesiyle okurlarının karşısında… Hrant Dink'in öldürülmesiyle yeniden gündemleşen milliyetçilik tartışmaları ekseninde yazılmış birçok yazıya yer veriliyor.

Paylaş

İki aylık periyotlarla yayınını sürdüren Kürt kültür sanat dergisi Tiroj, 5. yılının ilk sayısında da oldukça geniş bir konu yelpazesiyle okurlarının karşısında… Hrant Dink'in öldürülmesiyle yeniden gündemleşen milliyetçilik tartışmaları ekseninde yazılmış birçok yazıya yer veriliyor. Sibel Özbudun ve Temel Demirer'in, "Gavursuz memleket mi olurmuş?", Nuray Sancar'ın "Okeye dördüncü!" başlıklı yazılarında milliyetçilik sorgulanıyor. Yine İhsan Çaralan, yazısında 301. maddeye ilişkin 'sivil toplum kuruluşlarının önerisini değerlendiriyor. Yılmaz Odabaşı ise dergiye yazdığı ilk yazıda kültürel ve etimolojik olarak Newroz'u ele alıyor.
Kürt ressamlarına yer vermeyi sürdüren derginin bu sayısında Abdülmutalib Gerdî ve Dr. Soran İsmail'in resimleri tanıtılıyor. Ayrıca Diyarbakır Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, "Zimanê fermî tirkî be jî zimanên din jî hene / Resmi dil Türkçe olsa da diğer diller de var" başlıklı yazısında belediyenin çocuklara yönelik Kürtçe kültürel hizmetlerini değerlendiriyor.
Dergide yer alan dikkat çekici çalışmalardan biri de Prof. Fazıl Hüsnü Erdem'in "İslami kesimin Kürt sorununa yaklaşımı" adlı yazısı. Erdem, İslamcıların konuya ilişkin ikircikli tutumunu oldukça ayrıntılı temellerle açıklıyor.
1979'dan bu yana köy köy, şehir şehir gezerek öyküler, türküler derleyen Hilmi Akyol, kendisiyle yapılan söyleşide Kürt yazarların folklordan yararlanmasını öneriyor.
'Çağdaş seyyah' sıfatını hak eden Sevan Nişanyan da 'Ankara'nın doğusundaki Türkiye'ye ilişkin çarpıcı izlenimlerini aktardığı röportajda "150 yıldır sürüyor" dediği "Doğu'daki yıkım"ı anlatıyor.
Tiroj'un bu sayısındaki dosya sayfaları ise Ermeni-Kürt ilişkilerine ayrılıyor. Dosyanın yayınlanan ilk bölümünde Zülküf Kışanak, Tarık Ziya Ekinci, Sadık Aytekin, Şeyhmus Diken, Mahmut Alınak ve Samyel Akgün bu tarihi "kan(lı)kardeşlik öyküsü"ne dair düşünce, anı ve anlatımlarını aktarıyorlar.
Ayrıca birçok yazarın yazı ve öyküleriyle birlikte; Adnan Satıcı, Yusuf Dere, Janbirîn, M. Emin Bozarslan, Kemal Burkay, Yıldız Çakar ve Konê Reş'in şiirlerine de yer veriliyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

TEB Onur Ödülü Mücap Ofluoğlu'nun

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa