Fotoğraf: Evrensel

Taşeron işçi hakkını istiyor

Sabancı Holding’in otomotiv şirketi TemSA’da taşeron işçiler, ücretlerinin ve çalışma koşullarının kadrolu işçilerle aynı seviyeye çıkarılmasını isteyince işten atıldı.


Sabancı Holding’in otomotiv şirketi TemSA’da taşeron işçiler, ücretlerinin ve çalışma koşullarının kadrolu işçilerle aynı seviyeye çıkarılmasını isteyince işten atıldı. Bunun üzerine aynı taşeronun işçileri, arkadaşlarına destek olmak için iş bıraktı.
Boyahane bölümünde faaliyet gösteren Gürsel Otomotiv’de çalışan işçilerden 45’i işten atılınca, bölümde bulunan 185 işçinin tamamı taleplerin kabul edilmesi ve atılan işçilerin geri alınması için iş bıraktı. Eyleme geçen işçiler, sabah saatlerinden itibaren Adana/Mersin yolu üzerinde bulunan fabrika önünde toplandılar. İşçilere, DİSK Adana Bölge Temsilcisi Kelam Aslan ve Genel İş 2 No’lu Şube yöneticileri destek verdi. TemSA patronu ise işçilerin fabrika karşısında beklemesi üzerine jandarmaya haber verdi.
‘Kadrolu, taşeron diye bölüyorlar’
Çelik-İş Sendikası üyesi kadrolu işçilerle aynı işi yaptıklarını, yan banttaki işçinin fazla, kendilerinin ise düşük ücret aldığını söyleyen işçiler, sendikalı olup kadrolu işçilerin haklarından faydalanmak istiyorlar.
Otobüs ve midibüs üretiminde çalıştıklarını, yaptıkları işin ağır olduğunu söyleyen işçiler, “Biz TemSA’da çalışıyoruz. Burası ağır işkolu. Boyahane, fabrikanın en pis bölümüdür. Kimyasalların içinde çalışıyoruz. Tiner soluyoruz, ciğerlerimiz zehirle doluyor. Ne yıpranma payı var ne yüksek ücret var. Biz asgari ücret alıyoruz. Ürettiğimiz otobüsün en düşüğü 85 bin YTL. 600 bin YTL’lik, 1 milyon YTL’lik otobüsler bizim elimizden geçiyor. Ama bize 403 lira ücret veriliyor” dediler.
TemSA’da 2 bin 400 işçinin çalıştığını, ancak 400 işçinin kadrolu ve sendikalı olduğunu anlatan işçiler, “Kadrolu işçilerin işe başlama saati ve işi bitirme saati belli. Bizde çalışma saati bile belli değil. Biz on altı saat çalışıyoruz. Sendika, taşeron işçisiyiz diye bizi üye yapmıyor. Eylemimize destek bile vermiyor. TemSA’da 9 taşeron var. 2 bin işçiyi taşeronlara bölmüşler. Her taşeron ayrı bir ücret belirliyor” dediler.
Talepler kabul edilene kadar…
İşçilerin sözcüsü ve aynı zamanda ustabaşı olan Cumali Çelebi, gazetemize yaptığı açıklamada, işçilerin ağır koşullarda çalıştırıldığını, ayda 120, 130 saat fazla mesaiye kalan işçiler olduğunu belirtti. Çelebi, hakları verilene kadar işbaşı yapmayacaklarını dile getirdi. İşten atılan işçilerden Ali Alanveren de kendisine “Fazla mesaiye kalmamışsın” dendiğini belirterek ekledi: “Oysa ben 120 saat mesaiye kaldığımı söyledim. Sonra TemSA böyle istemiş dediler.”
İşçiler ile patron temsilcileri arasında yapılan görüşmeden sonuç çıkmadı. Patron temsilcileri gönderdikleri haberde, işten atılanlar için bir şey yapılamayacağını belirttiler ve diğer işçilerin işbaşı yapmasını istediler. İşçiler ise işçilerin tamamı geri alınmadan çalışmayacaklarını belirtti. Bunun üzerine patron, yeni bir haber yollayarak fabrika önünde beklememelerini istedi. Ancak işçiler, fabrikanın önünden ayrılmaları yönündeki talebi de kabul etmeyerek beklemeyi sürdürdüler. (Adana/EVRENSEL)
Halil İrmek
www.evrensel.net