DİSK 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak

DİSK, 2007 1 Mayısı’nı 1977 yılı Taksim Katliamı’nın 30. Yılı nedeniyle Taksim’de kutlama kararı aldı.


DİSK, 2007 1 Mayısı’nı 1977 yılı Taksim Katliamı’nın 30. Yılı nedeniyle Taksim’de kutlama kararı aldı.
Başkanlar Kurulu öncesinde açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Taksim Meydanı’nın, ne kurtarılacak bir kale ne de korunacak bir mevzi olduğunu kaydetti. 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın yıldönümünde geçen yıl aldıkları karar doğrultusunda 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacaklarını belirten Çelebi, niyetlerinin, işçileri bölmek olmadığını; her türlü etkinliğe, kutlamaya, bayram törenine açılan Taksim’in, işçilerin bayramında da açılmasını istediklerini kaydetti. Çelebi, 1977 Katliamı’nın aydınlatılması için TBMM’de komisyon oluşturulmasını ve 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesini istedi.
1 Mayıs resmi tatil olsun
Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçimler, işsizlik, Kürt sorunu, Ermeni oylaması, AB’nin zorlamaları nedeniyle emeğin bayramının gerginlik haline getirilmemesini isteyen Çelebi, gerginliklerden en çok işçi ve emekçilerin zarar gördüğünü kaydetti. Çelebi, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması ve resmi tatil edilmesi için diğer konfederasyonlara da çağrı yaptıklarını ifade etti.
Türkiye’de sendikal haklar önündeki engellerin bir türlü kaldırılmadığını ifade eden Çelebi, “ILO’nun sendikal haklarla ilgili olarak belirlediği standart, Türkiye’de yaşayan emekçilerin sendikal haklarının ölçüsü olmak zorundadır” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net