Suudi Basını: Türkiye için uzun vadede sadece AB var

Başbakan Erdoğan’ın Riyad’da Arap Birliği Zirvesi’ne katılmasından bir gün sonra, Suudi Arabistan’da İngilizce olarak yayınlanan Arab News gazetesi başyazısında, “Türkiye’nin AB’den başka açık bir opsiyonu yok.


Başbakan Erdoğan’ın Riyad’da Arap Birliği Zirvesi’ne katılmasından bir gün sonra, Suudi Arabistan’da İngilizce olarak yayınlanan Arab News gazetesi başyazısında, “Türkiye’nin AB’den başka açık bir opsiyonu yok. Uzun vadede sadece AB var” yorumunu yaptı.
Arab News başyazısında, Türkiye’nin, Fransız Meclisi’nin “Ermeni soykırımı”nın reddini cezalandıran bir yasayı kabul etmesine misilleme olarak Fransa’ya tanınan geniş hava sahası kullanma haklarını geri aldığı yorumu yapıldı. Gazete, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ise AB’nin 50. Yıldönümü kutlamalarına Türkiye’yi davet etmediğini belirtti. AB ile karşılaşılan sorunlardan Türkiye’nin kısmen sorumlu olduğunu belirten gazete, bu çerçevede Türk hükümetlerinin, Kıbrıs sorununu “feci” ele alışını örnek gösterdi. Gazete şöyle devam etti: “Sorun budur ki Türkiye’nin AB’den başka açık bir opsiyonu yok. Eski Sovyetler Birliği’nin Türk Cumhuriyetleri’nden oluşan bir ekonomik blokun başına geçme planı sonuç vermedi.
Iraklı ve Suriyeli komşuları ile arası hâlâ açık; büyük bir ölçüde, önemli Kürt nüfusu ve PKK’nın, Türkiye’deki bağımsızlık kampanyasının başlamasında rol oynadıkları algılaması nedeniyle. İran ile ilişkiler samimi, ancak bu ülkelerin arasında ticaretin dışında ortak az şey var.” Arab News, “Uzun vadede sadece AB var” dedikten sonra da AB üyeliğinin gecikebileceğini belirtti.(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net