Sağlık ocakları kapatılıyor

Sağlık oçcaklarının kapatılmak istenmesine karşı sağlık örgütleri birçok ilde basın açıklamaları yaparak, hükümete kararından vazgeçmesi çağrısı yaptılar.


Sağlık oçcaklarının kapatılmak istenmesine karşı sağlık örgütleri birçok ilde basın açıklamaları yaparak, hükümete kararından vazgeçmesi çağrısı yaptılar.
Ankara Kızılay’daki Çankaya 2 No’lu Sağlık Ocağı önünde yapılan eylemle, hükümetin aile hekimliği uygulamasına geçilmesiyle birlikte sağlık ocakların kapatma kararı protesto edildi. Ankara Tabip Odası, SES Ankara Şubesi, DİSK Dev Sağlık-İş, KESK Ankara Şubeler Platformu ve Halkevleri üyeleri, dün öğle saatlerinde Çankaya 2 No’lu Sağlık Ocağı önünde toplandılar. “Sağlık ocakları halkındır kapatılamaz” yazılı pankart ve dövizler açan sağlıkçılar adına ortak açıklamayı, SES Ankara Şube Sekreteri Fatih Toksöz yaptı.
Toksöz, aile hekimliği pilot uygulaması kapsamına alınan İzmir’de, hafta sonunda bin 87 aile hekimliği birimine yerleştirme yapılacağını, yıllardır İzmir halkına hizmet veren 243 sağlık ocağının da kapatılacağını söyledi. Aile hekimliği pilot il sayısının 7’ye çıktığını, bugüne kadar uygulanamamasının nedeninin sağlık emekçilerinin direnci olduğunu kaydeden Toksöz, bununla sağlığın paralı hale getirilmek istendiğini ifade etti. İzmir’de, bütün ihmal edilmişliğine rağmen sağlık ocaklarının verdiği birinci sağlık hizmetlerini anlatan Toksöz, koruyucu sağlık hizmetleri yerine tedavi edici hizmetleri önceleyen ve sağlık ocaklarını ortadan kaldırmayı amaçlayan aile hekimliği uygulamasının durdurulmasını istedi.
ATO Sekreteri Ercan Yavuz da her yurttaşın ulaşabilmesi amacıyla her mahalleye açılan sağlık ocaklarının, şimdi kapatılma ile karşı karşıya olduğunu belirterek bakanlığı, aile hekimliği uygulamasından vazgeçmeye, sağlık politikalarını meslek örgütleri ile birlikte belirlemeye çağırdı.
Eyleme; Petrol-İş, TÜMTİS Ankara şubeleri ile EMEP de destek verdi.
‘Seyirci kalmayacaklar’
İstanbul Tabip Odası (İTO), Başbakan Erdoğan’a acil çağrıda bulunarak sağlık ocaklarının kapatılması girişiminin derhal durdurulmasını talep etti. Kadıköy Merkez Sağlık Ocağı önünde, dün saat 12.30’da bir araya gelen hekimlere EMEP, DSP, ÖDP yöneticileri ve lise öğrencilerinin de aralarında bulunduğu vatandaşlar destek verdi. İTO Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, yürütülen mücadele ile torba yasa ve GSS’nin geri çekildiğini ifade etti. Basın açıklamasını okuyan İTO Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen ise Aile Hekimliği Pilot Uygulaması kapsamına alınan İzmir’de bin 87 aile hekimliği biriminin yerleştirilmesinin yapılacağını ve 243 sağlık ocağının kapatılacağını ifade etti. IMF ve DB patentli aile hekimliğinin sağlık çalışanlarına ve ülkeye yararlı olmadığını ifade eden Demirdizen, sağlık ocaklarının kapatılmamasını beklediklerini, beklentilerinin gerçekleşmediği takdirde de sağlık ocaklarının kapatılmasına seyirci kalmamak için 31 Mart günü İzmir’de olacaklarını söyledi.
Sağlıkçılar İzmir’de buluşacak
Adana Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), sağlık ocaklarının kapatılmasına tepki gösterdi. Sağlık örgütleri “aile hekimliği” uygulamasına ve uygulamanın başlatılması amacıyla pilot bölge olarak seçilen Adana’da hayata geçirilmesine karşı çıktılar. Konu ile ilgili SES ve Tabipler Odası’nın Reşatbey Sağlık Ocağı önünde yaptığı ortak açıklamaya, sağlık ocağı personeli de katıldı. Tabip Odası Başkanı Osman Küçükosmanoğlu’nun yaptığı açıklamada, İzmir’de hafta sonu bin 87 aile hekimi biriminin yerleştirmesinin yapılacağını aktaran Küçükosmanoğlu, hekimlerin, sağlık çalışanlarının sorunlarını, hastaların beklentilerini ve aile hekimliği uygulamasından vazgeçilmesini içeren görüşlerini Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a aktardıklarını belirtti. Küçükosmanoğlu, “Ancak Sağlık Bakanı bizlerin sesine kulak vermiyor. Eğer beklentilerimiz gerçekleşmezse 31 Mart Cumartesi günü, İzmirli meslektaşlarımız, sağlık çalışanları ve İzmir halkıyla buluşacağız” şeklinde konuştu.
Antep’te faks çekildi
Gaziantep-Kilis Tabip Odası yöneticileri, sağlık ocaklarının kapatılması girişiminin durdurulması için Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı’na faks çekti. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Kemal Bakır, Genel Sekreter Hamza Ağca ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Hürriyet Caddesi’ndeki Merkez Postane’nin önünde basın açıklaması yaptı. Genel Sekreter Hamza Ağca, aile hekimliği uygulaması kapsamına alınan İzmir’de, hafta sonunda toplam bin 87 aile hekimliği birimine yerleştirme yapılacağı ve kısa süre sonra da yıllardır İzmirlilere hizmet veren 243 sağlık ocağının kapatılacağını belirtti. Hamza Ağca, “243 sağlık ocağının kapatılması girişimi derhal durdurulmalı” dedi.
Açıklamanın ardından sağlık ocaklarının kapatılmaması istemlerini içeren metinler, Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı’na fakslandı. (HABER MERKEZİ)
Doktorlara baskı ve tehdit sürüyor
Aile hekimliği sistemine geçebilmek için gereken doktor sayısına ulaşamayan İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, kabul etmeyen hekimlere yönelik ‘ikna’ toplantılarına devam ediyor.
Son olarak dün Karşıyaka Bölgesi’nde aile hekimliğine geçmek istemeyen 80 dolayında hekimi Süleyman Demirel Lisesi’nde toplantıya çağıran İl Sağlık Müdürlüğü’ne İzmir Tabip Odası, Pratisyen Hekimler Derneği ve SES tepki gösterdi.
Konu ile ilgili olarak okul önünde yapılan basın toplantısında konuşan SES İzmir Şube Başkanı Fahri Demirci, Sağlık Müdürlüğü’nün doktorlar üzerindeki baskı ve tehdidine devam ettiğini belirterek, “Aile hekimi olmak istemeyenleri, odalara çekerek, ‘ya kabul edersin, ya da ben Hakkari’den Şırnak’tan doktor getirmesini bilirim, siz de aile hekimliğini 5 yıl rüyanızda görürsünüz’ diyerek masalara yumruk vurup tehdit ettiler” dedi. IMF ve Dünya Bankası patentli AKP’nin sağlıkta yıkım programının İzmir Körfezi’nde karaya oturduğunu ifade eden Demirci, “Sağlık ocaklarında çalışan hekimlerin yarıdan fazlası aile hekimliğine başvuru yapmamıştır” dedi. Demirci şöyle konuştu: “Sayın Sağlık Bakanı, Sayın İl Sağlık Müdürü, sayın 7 bin dolar maaşlı Dünya Bankası koordinatörü Dr. Osman Ayyıldız, sağlık çalışanlarını tehdit eden sağlık müdür yardımcıları Dr. Cengiz Balaban, Dr. Ali İravul ve diğerleri, sizleri bir kez daha uyarıyoruz! Toplumsal desteği olmayan bir uygulamanın başarı şansı yoktur. İzmir halkı referandumda 520 bin oyla aile hekimliğini reddetmiştir. Baskılara ve tehditlere devam ederseniz, aile hekimliğinde ısrar ederseniz, İzmir halkı ve sağlık çalışanları sizden hesap soracaktır”.
Açıklamanın ardından toplantı için gelen sağlık müdür yardımcıları alkışlarla protesto edildi. Toplantıya katılacağını belirten İl Sağlık Müdürü ise gelmedi. (İzmir/EVRENSEL)
www.evrensel.net